У септембру на отвореном пољу још увек има доста поврћа. Да би се колико толико квалитетног и здравог рода сачувало за потрошњу, биљке које је невреме заобишло треба заштитити од болести и штеточина. Против којих, којим препаратима и у које време питали смо дипломирану инжењерку Милену Марчић, руководиоца Прогнозно извештајне службе за заштиту биља (ПИС) Војводине и Србије.
– Крајем августа и почетком септембра у нашим крајевима појављује се нова генерација гусеница памукове или кукурузне совице- упозорава инжењерка Марчић.
– Оне се убушују у плодове паприке, парадајза, пострне бораније, хране се и листовима купуса. Иако се зове памукова или кукурузна совица у септембру ове биљке у нашим крахјевима је не привлаче – памук се не гаји а кукуруз је почео да сазрева и тврд јој је. Зато су јој занимљиви млади сочни плодови. Да би се сачувао род, поврће треба заштитити, због бербе бирају се инсектициди кратке каренце какви су Coragen 20 SC, Inecor, Zakon, Altacor 35WG, Ampligo 150 ZC, Exalt, Radiant, Affirm 095 SG, Ema, Triton, Porselen еxtra, Harpun. Поврће треба редовно прегледати и прскати чим се уоче прва јаја. Положена су на лице листова или плодова, свежа су бела а касније постају смеђа. Штету праве гусенице које се хране листовима и плодовима. Оштећени, избушени плодови, губе тржишну вредност – објаснила је инжењерка Марчић.

Купусњаче које су на пољу и још није време да се уклањају, су на мети и других штеточина попут купусовог мољца, повртне и купусне совице. Сигурну заштиту од прождрљивог потомства ових совица пружају Coragen 20 SC, Mavrik, Scatto, Vintex 60 CS, Lambada, Grom, Herbos, King. Осетљивим сортама карфиола и неким хибридима купуса у заштити су најефикаснији препарати на бази бакра, али се они не смеју користити у поврћу које ће се киселити јер заустављају врење.
Коренастом поврћу, у народу познатом као зелен, још није време за вађење, и баш у овом периоду листове заражавају гљиве изазивачи пепелнице, пегавости, рђе. А ако су листови болесни и корен слабије напредује јер је успорен процес фотосинтезе. Уколико се примете знаци болести једном их испрскајте фунгицидима какви су Signum, Quadris, Luna expirience и Sercadis plus.

Фото: pxhere
Повртне стенице су још активне и могу да направе штету паприци и парадајзу. У заштити од ових напасника једино су ефикасни инсектициди из групе пиретроида. Због не баш тако кратке каренце прска се обазриво и води рачуна о времену које треба да прође од прскања до бербе..
Инсекти праве штету и у затвореном простору. Предњачи мољац парадајза којег привлаче плодови из друге садње и у овом периоду штете могу да буду тоталне. Занимљиво је да хемијски препарати не пружају ефикасну заштиту па се препоручују непестицидне мере заштите – праћење феромонским клопкама, масовно изловљавање воденим клопкама, уништавање корова, биолошка заштита увођењем предаторских стеница у пластенике… а хемијска заштита инсектицидом Coragen може да буде само корективна мера.
Пише: Светлана Мујановић