Насловна ВЕСТИ Зашто је увозни парадајз јефтинији од домаћег

Зашто је увозни парадајз јефтинији од домаћег

265
Foto: Adobe Stock

Због неповољних временских прилика на пијацама је почео касније него претходних година да се продаје домаћи парадајз. Иако су трошкови производње били већи, то се не одражава на цену коју на тржишту диктира увозни парадајз и тренутно се продаје за 200 динара по килограму.

Породица Мутавџија из Долова код Панчева већ 20 година живи од производње парадајза, краставаца и паприке у пластеницима. На 1.600 квадратних метара они највише произведу парадајза, око 15 тона. Да би добро родио и овог пролећа, морало је много више да се ради и улаже него раније.

„Хладне ноћи су представљале велики проблем, преко дана биле су високе температуре, а ноћу много хладне. Покушали смо то да надоместимо грејањем и као што се види успели смо, али било је тешко“, каже Радоје Мутавџија, повртар из Долова.

Домаћим произвођачима поврћа велика су конкуренција увозни производи, па се тако парадајз из Албаније и Северне Македоније продаје по нижим ценама, јер у тим државама повртари добијају много веће субвенције него код нас. Добру зараду могу очекивати само они који купцима први понуде робу.

„Прво, домаћи има мирис и укус, док увозни има и своје предности и мане. Прскан је више да би могао да стигне до нас. Домаћи је квалитетнији и заиста се трудимо да му све дамо на време од децембра до маја док не крене први производ“, истиче Биљана Мутавџија, повртарка из Долова.

Домаћим произвођачима је у интересу да производе здраву храну и зато захтевају већу контролу исправности свих производа, али и другачију расподелу субвенција.

„Производ који ми произведемо да буде субвенционисан као и у другим земљама и да буде подстакнут по килограму, а не по хектару или ару, јер ми немамо велике површине, али производимо много килограма“, додаје Радоје.

Породица Мутавџија ће до краја августа у својим пластеницима брати парадајз и паприку, а онда ће припремити земљиште за производњу корнишона.

Извор: РТС

Фото: Пиxабаy