Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Зашто се вуна скупља при прању

Зашто се вуна скупља при прању

269

Вуна прија људима, јер се састоји од кератина, као наша коса и нокти. Не постоји алергија на нетретирану вуну, осим код веома ретких случајева алергије на ланолин – масноћу у вуни. Ако неко не подноси вуну, то је због осетљивости на директан контакт са грубљом вуном, која може да гребе и иритира кожу.

Вуна је одличан изолатор, захваљујући ваздуху који је заробљен у влакнима. Обезбеђује пријатну топлину и понаша се као природна климатизација. Вуна апсорбује влагу и ослобађа је у ваздух и ова особина је важна за оне који пате од ноћног знојења. Омогућава телу да дише и највише доприноси осећају пријатности.

Гриње не воле вуну, јер се размножавају у топлом и влажном окружењу. Због способности да регулише влажност, вуна остаје сува и влага се не скупља у току ноћи. Осим тога, вуна није статична и не привлачи прашину у којој станују гриње. Вуна је благо абразивна, а трење влакана убија гриње и не дозвољава им да се шире, те овај материјал пружа здраво окружење за људе који имају алергије.

Добар пример је вуна пештерских оваца коју смо некад извозили у Енглеску, где је коришћена за ткање висококвалитетних и вртоглаво скупих тепиха. Више од две деценије смо је бацали, а сада се откупљује.

У откупу највише се цени добро разврстана вуна. Када пристигну нове количине, потребно је одвојити је по класама. Вреднује се дужина, дебљина, вијугавост и растегљивост влакана, па и белина.

Под прстима морате да осетите квалитет вуне и да је сврстате у категорију којој припада. Уколико се то не уради како треба, следећа карика у ланцу прераде неће више имати поверења у вас. По неком неписаном правилу, жене су боље у том послу.

Вуна је позната и по томе што може да се боји природним материјалима. Од кадифе се добија окер или жута, а за бојење се користе и коприва, дуд, лишће јавора или ораха. Домаћице су некад „враниле вуну“, односно у црно бојиле и за то користиле црни јасен. Огули се кора са стабла, стави се у воду заједно са зарђалим гвожђем. То стоји петнаест дана и потом се вуна и вода добро скувају, како би се добила црна – врана боја.

Структура влакна вуне, када је гледате под микроскопом, подсећа на рибљу кост. Због тога се вунени предмети при прању на неодговарајућој температури – скупе.

Р.Д.Ј.