Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Земљиште у воћњаку

Земљиште у воћњаку

199

Постоји више врста земљишта које се негује и одржава у воћњаку, а то зависи од начина одржавања и брања узгојних врста. Чиста обрада, или тзв. јалови угар, подразумева одржавање земљишта у стално обрађеном стању. Обухвата јесење орање и неколико плитких прашења у току вегетације. Препоручује се за аридна, односно подручја са недостатком падавина током летњих месеци, тј. тамо где није обезбеђено наводњавање.

Оваква обрада је корисна и за младе засаде да би се воћке што боље развиле и што пре ступиле у период родности, јер – не треба заборавити да младе воћке имају више површински коренов систем и као такве су осетљивије на сушу и корове.

Чиста обрада има својих предности и недостатака. Њеном применом најлакше се уништава коров, чува влага и успоставља повољан водно-ваздушни режим у земљишту, а смањује се и интензитет појаве болести и штеточина. Међутим, дуготрајна примена обраде убрзава губитак хранљивих материја и таква земљишта временом губе структуру. Ови недостаци се могу уклонити уношењем органских ђубрива, пре свега стајњака сваке треће или четврте године, или гајењем биљака за зеленишно ђубрење које се заоравају у пуном цветању (грахорица, сточни грашак, лупина, соја).

Опрез је потребан и на стрмим теренима где стална обрада може да појача ерозију земљишта и створи неравне површине у воћњаку. Такође, посебна пажња се мора посветити времену извођења прашења. Није добро да се ради по влажном земљишту, јер се квари његова структура. Ефекат обраде смањује се када је земљиште збијено и суво, па се у таквим условима она избегава.  

У савременим интензивним засадима са системом за наводњавање стручњаци препоручују затрављивање међуредних простора, а унутар реда, између стабала, третирање хербицидима. Међуредни простор се коси, за шта су најпогодније ротационе косилице које на себи имају и систем за примену хербицида (резервоар са дизнама на две стране), тако да се у току једног прохода покоси трава и примени хербицид унутар реда.   

Ледина као начин одржавања земљишта у воћњацима се избегава, јер се у таквим условима воћке слабије развијају, дају ниске приносе и имају ситније плодове. Опрез је потребан и тамо где се заледињено (необрађено) земљиште комбинује са чистом обрадом, а посебно ако се обрађује само међуредни простор, док се у реду оставља ледина. Ово је лош избор због конкуренције између корова и воћака у погледу коришћења воде и хранљивих материја. Стога стручњаци ледину као начин одржавања земљишта углавном препоручују само за стрме терене, пре свега ради спречавања ерозије.

Р.Д.Ј.