Насловна ВЕСТИ Житоунија: Одлука о забрани извоза брашна штетна, одмах да се укине

Житоунија: Одлука о забрани извоза брашна штетна, одмах да се укине

370

Одлука о забрани извоза брашна из Србије је штетна, јер су огромни вишкови и не знамо шта ћемо са њим, тражимо да се одмах скине забрана, рекао је председник Удружења млинара и фабрика тестенина „Житоунија“ Здравко Шајатовић.

Он је агенцији Бета рекао да је забрана извоза брашна непотребна, јер на то не упућују биланси и да су разочарани и млинари и традиционални купци у Босни и Херцеговини (БиХ), Северној Македонији и Црној Гори.

– Постоји огроман вишак брашна, не знамо шта ћемо са њим, а цене никад нису биле боље и прилика је да и млинари зараде. Због тога тражимо да се одмах укине одлука о забрани – рекао је Шајатовић.

Додао је да Црна Гора и БиХ чак немају робне резерве брашна и да постоји могућност да Србија изгуби традиционале купце, јер су се у тим земљама већ јавиле поједине амбасаде, спремне да им помогну у обезбеђењу брашна.

Влада Србије донела је одлуку која је одмах ступила на снагу да се забрани извоз брашна, пшенице, кукуруза и јестивог уља.

Шајатовић је рекао да, када се изгуби поверење купаца, тешко га је повратити, а ако се и поврати то не буде без одређене штете.

Истакао је да је, када је таква одлука донета, због корона вируса пре око две године, да је одмах и укинута и да су тада распродати вишкови, јер је извоз брашна био дупло већи него пре забране. Шајатовић је рекао да су купци брашна пре десетак дана чули за забрану и да су уговорили куповину и авансно платили и да је сада „хаос“ у млиновима, јер су камиони дошли по робу.

Купци, како је рекао, због склопљених, међународних, уговора, имају право да за седам дана затраже међународну арбитражу и сигурно ће добити спор, а млинови ће морати да плате „пенале“.

– За три-четири месеца је нова жетва и не знам ко ће да купи пшеницу ако млинови немају новца да је купе – рекао је Шајатовић.

Додао је да Србија има огромне капацитете у млинској индустрији, предвиђене за некадашњу Југославију, и да они сада не могу да се користе, јер немају коме да продају брашно.

Фото: Pixabay