Насловна ВЕСТИ1 ЖИВОТ У ЦВЕЋУ И ОД ЦВЕЋА: Да би посао цветао, потребна је...

ЖИВОТ У ЦВЕЋУ И ОД ЦВЕЋА: Да би посао цветао, потребна је љубав

603

Када је пре две деценије започела „цветни“ посао, Јасмина Трифуновић из Јагодине није ни слутила да је чека тешко, али и лепо занимање које испуњава задовољством. Живети у складу с природом и цвећем, свакодневни је изазов, али је, поред труда и рада, да би посао цветао потребна и љубав.

Пре 22 године Јасмина (сада 49) нигде није радила, супруг Горан (54) је изгубио посао у фабрици, па су решили да се опробају у цвећарству. Почели су с једним мањим пластеником где су најпре гајили лепог Јову, бомбонице, петунију, да би затим додали десетак врста мушкатли, љубичицу, кадифу, салвију, сурфинију и друго цвеће које краси баште и балконе. Сада су највећи произвођачи цвећа на територији Јагодине и међу пет највећих у Поморавском округу.

Са шест ари 100.000 саксија

– Тренутно имамо седам пластеника на шест ари. Током године произведемо више од 100.000 саксија разног цвећа. Регистровали смо пољопривредно газдинство, али нисмо никада користили никакве субвенције, све смо подигли својим средствима. Прошле године смо хтели да обновимо пластенике, али су дупло поскупели, па смо одустали. Један пластеник је до недавно коштао 1.200 евра, а сада дупло више – каже Јасмина.

У послу помажу и синови Бојан (26) и Лазар (25). Свако ради свој део посла, али када затреба, у зависности од сезоне, сви раде све. Трифуновићи цвеће продају на јагодинској зеленој пијаци где већ имају своје сталне купце, али и на велико. За продају је углавном задужена Јасмина која увек с осмехом посаветује муштерије како да гаје одређени цвет.

– Заиста волим овај посао, волим када сам окружена свим могућим бојама и мирисима природе. Међутим, цвећарство није лако, посла око цвећа има 24 сата. Када је хладно, морамо да загревамо пластенике, тако да пећ грејемо на три сата. Ложи се три до четири месеца. Температура мора бити око 15 степени, мада зависи и од биљке, некима прија хладније време, некима виша температура па на основу тога групишемо биљке – објашњава Јасмина.

Две деценије без поскупљења

– У марту се продаје јагорчевина, љутић, такође у пролеће и мушкатле, цикламе имамо током целе године осим лети. Затим бомбонице, кадифе, салвије у априлу и мају, на јесен су актуелне љубичице, циклама и божићна звезда – истиче Јасмина и наглашава да сами производе расад, али и купују биљке које се увозе из Холандије и Немачке.

Да воле овај посао и поштују своје муштерије доказује и то што цене нису повећавали већ 20 година, иако је репроматеријал дупло поскупео.

– Поскупела је земља, супстрат, саксије. Све је поскупело, осим појединог расада и места на пијаци у Јагодини. Последњих година се смањује продаја цвећа. Имамо своје муштерије, јер смо успели да задржимо квалитет и народ то цени. Имамо купце из целог Поморавског округа, углавном из Јагодине, Деспотовца и Ћуприје. Купују од неколико до 500 саксија – каже ова цвећарка и додаје се цене цвећа крећу од 30 динара за бомбонице или лепог Јову, до 500 динара, колико кошта Божићна звезда.

Као и друге биљке, и цвеће нападају штеточине и болести.

– То зна да буде велики проблем, па је зато неопходна редовна заштита цвећа. Често се консултујемо са стручњацима која средства треба да користимо, мада много тога знамо и сами. Раније смо ишли на разне семинаре о цвећу и усавршавања, али сада тога нема више – каже Јасмина.

Продаја цвећа за садњу у баштама и на терасама почела је у априлу, од цветне недеље, и трајаће до друге половине маја тако да Трифуновићи ових дана имају много посла

Мушкатла идеална за терасе

Мушкатла је једна од омиљенијих цветних врста која се користи за украшавање башта и тераса. Има крупне цветове јаких и необичних боја, који цветају од пролећа до јесени.

– Људи воле мушкатле зато што нису захтевне за одржавање, а дају бујно и мирисно цвеће. Могу да издрже и високе температуре, мада су оптималне температуре за узгој од 10 до 25 степени. Било би добро да не буду цео дан на директном сунцу лети. Јако је битно поливање током летњих месеци. Полива се увече водом која је мало одстајала. Мада, не треба ни претеривати с поливањем. Мушкатле треба прихрањивати на 7 до 10 дана ђубривом за цветање – поручује Јасмина Трифуновић. Додаје да, према старом веровању, мушкатле доносе срећу.

Салвија и кадифа за паркове и баште

Салвија је код нас позната и као украсна жалфија. Цвета од краја априла до позне јесени. Најпопуларније су црвене салвије, мада их има и у белој и љубичастој боји. Подноси високу температуру, а због дубоког корена, добро подноси летње жеге. Салвија привлачи лептире.

Кадифа спада у популарно украсно биље. Цвета у жутој, наранџастој и белој боји, често са бордо детаљима. Кадифи треба пуно сунца. Захвална је за узгој, па је добра за баштоване почетнике јер ће, уз минималну негу и одржавање, давати мирисне цветове. Иначе, мирис кадифе одбија животиње и инсекте па се сматра природним инсектицидом који штити и друге биљке у близини.

– Салвија и кадифа веома су лаке за одржавање. Највише се саде по парковима, али и у баштама и саксијама. И једна и друга биљка гаје се под истим условима. Не нападају их штеточине, врло су отпорне. Могу да издрже високу температуру. Битно је да се посаде у стерилну земљу одређене пХ вредности – препоручује Јасмина Трифуновић.

Пише: Јелена Лукић