Насловна АРХИВА ЗРЕЛИ ЛЕШНИЦИ САМИ ПАДАЈУ

ЗРЕЛИ ЛЕШНИЦИ САМИ ПАДАЈУ

Према неким старим веровањима, уколико дрво лешника богато роди, следи дуга зима

680

Крајем августа и септембра почиње берба леске. Лешник спада у групу језграстог воћа. Верује се да води порекло из Мале Азије.

Према неким старим веровањима, уколико дрво лешника богато роди, следи дуга зима. Заступљено је и веровање да је лешник плод здравља и мудрости, па није ни чудо што се од давнина користи у лечењу многих болести.

Да су плодови зрели препознаје се по томе што се омотач суши и одваја, а лешници приликом тресења лако падају на земљу. За ову воћну врсту је карактеристично да плодови чак и на истом жбуну  не сазревају истовремено, због чега је најбоље да се берба обавља у више, најчешће два наврата.

Припремити парцелу пре бербе

Правовремена берба леске један је од важних услова да се плодови што дуже сачувају и на тржиште испоруче  у најбољем стању.

Берба се најчешће обавља тресењем стабала тресачима, а може и ручно, када се тресе грана по грана. Приликом тога неопходно је водити рачуна да се не повреде стабла. Не препоручује се употреба мотки, јер се тада прави највише рана на родним гранчицама и листовима. Уместо тресења и накнадног сакупљања, плодови леске се могу и ручно брати.

Пре сакупљања плодова неопходно је припремити површину између и унутар редова, односно поравнати  земљиште, а уколико је простор затрављен, траву покосити. После опадања на земљу  плодови се четкама или машински групишу у редове, а затим сакупљају. Машински сакупљачи плодова најчешће раде на принципу усисивача. Њиховом применом вишеструко се повећава радни учинак и смањују трошкови производње.

Лешник богат хранљивим материјама и минералима

Језгро плода лешника садржи мноштво витамина и хранљивих материја. Највише има витамина  Б, и то пре свега Б5 и Б6, а богато је и фолном киселином. Витамини који су део Б групе посебно су важни, јер пружају енергију организму, побољшавају концентрацију и позитивно утичу на целокупни нервни систем. Б6 је витамин који се посебно препоручује трудницама.

Лешник садржи и витамине А и Е који су добри за негу косе и коже, док је витамин Е изузетно добар за крвне судове и поред тога чува срце.  У језгру лешника налазе се и минерали попут цинка, магнезијума и калцијума, а богато је и омега 3 и 6 масним киселинама, које су добре за смањивање лошег холестерола. Количина калијума коју садржи, чак је пет одсто већа у односу на количину коју садржи остало воће. Лешник је због свог састава једна од енергетски важнијих намирница.  

Чај у народној медицини

Чај који се добија од лешникове коре има истакнуто место у народној медицини. Од овог чаја праве се облоге за отворене ране које настају услед проширених вена, а поред тога овај чајни напитак добар је и приликом лечења хемороида и уринарних инфекција.

Уље одлично за негу коже

Цеђењем језгра лешника добија се природно цеђено и хладно уље лешника. Одличан препарат за негу коже, суве и оштећене, али и оне која је подложнија акнама. Уље хидрира кожу, пружа јој тонус и притом поспешује регенарцију. Кожа ово уље јако добро упија, јер је богато незасићеним масним киселинама. Нема масних трагова. Користи се и као посебан додатак лосионима и кремама који су намењени за негу коже. Осим тога, његовим наношењем кожа се затеже, што одмах чини да делује и здравије, и боље. Уље лешника се користи и код масног типа коже јер чисти поре, а поред тога спречава да се себум задржи, утиче да настану акне и друге инфекције. Користи се и у ароматерапији и приликом масажа.

ИЗВОР ЕНЕРГИЈЕ И ЗДРАВЉА

Стари Грци називали су орахе „Јупитеровим плодом“ и храном за богове, благотворном за снагу духа и тела, иако још нису знали да садрже двоструко више антиоксиданата од осталог језграстог воћа. Ораси, лешници, бадеми, пистаћи и коштуњаво воће уопште велики су извори енергије и здравља у веома малом „паковању“. Богати су незасићеним масним киселинама, витаминима, минералима, штите срце, мозак, кожу, крвне судове, добра су превенција за канцер…Грицкајте их уместо слаткиша али не претерујте.

ЛЕШНИК ПРОТИВ БОЛА

Мешавина витамина Б доприноси нервној стабилности, а заједно са липидима и масним киселинама побољшава рад мозга. Али то није све:  лешник ублажава разноврсне хроничне тегобе,јер садржи хормон среће серотонин, који смањује осетљивост на бол.

КИКИРИКИ КАО ИНСУЛИН

Да ли сте чули за аргинин? Реч је о аминокиселини која регулише крвни притисак, шећер и ниво масти у крви. Поред аргинина, кикирики садржи и фолну киселину, која смањује ризик од болести срца и депресије, а спречава и деформације плода у трудноћи.

БАДЕМ ЧУВА ЋЕЛИЈЕ

Већина људи не уноси довољно витамина Е, који штити од упала и спречава оштећење ћелија. Порција бадема (око 30 грама) покрива дневне потребе организма за овим витамином, што се позитивно одражава на срце. Осим тога, бадем садржи биотин, витамин који благотворно делује на кожу.

Добро јутро број 557 – Септембар 2018.