Seoski vrtovi i gradski balkoni su redovno ponos svake domaćice. Da bi se već krajem proleća i tokom leta njima dičile i uživale u komentarima svakodnevnih prolaznika, u proleće valja zasukati rukave. I to ne za „ugađanje“ jednoj cvetnoj vrsti, već svim stanovnicima vrta. Za ulepšavanje prolećnih dana izdvajaju se dan i noć, primule, kale, ciklame kao i lale, sezonsko cveće koje cveta među prvima u novoj godini. Kao kraljica bašte, tu je i ruža. Da bi se vrt zaista zašarenio, važno je da biljke što bolje pripremimo, da poznajemo njihove zahteve kada je u pitanju zemljište, temperatura, vlažnost…
Savet je da se ukrasne biljke početkom proleća ne zalivaju previše. Ukoliko je cveće u hladu, ono se, bez obzira na temperaturu, zaliva oskudnije dok je onom na suncu potrebno više vode. Klimatski uslovi u proleće uslovljavaju i količinu vode kojom se mora zalivati cveće. Ukoliko je vlažnost vazduha veća, zalivanje je oskudnije i obratno. Slični saveti važe i za kućno, balkonsko cveće. Uži izbor cveća za balkon najčešće su petonije, dan i noć, muškatle. Kod uzgoja ovih biljaka mora se voditi računa da saksije budu promočive, kako bi sve biljke bile ravnomerno zalivene.

Dan i noć
Dan i noć je sve popularniji prvi vesnik proleća. Porodica obuhvata preko 500 vrsta, a kod nas se gaji više njih, počevši od šumske ljubičice pa do biljke poznate kao dan i noć. Na prvi pogled se razlikuju po veličini cveta. Krupnocvetne osvajaju veličinom i bojom cvetova, kao i kompaktnošću bokora. Za ovu biljku je veoma važno da, kako temperatura raste, ne smanjuje veličinu cvetova i prvi, i svi naredni cvetovi su iste veličine. Sitnocvetne, čiji cvet podseća na šumsku ljubičicu i jako miriše, posebno su izdržljive na visokim temperturama i duže u proleće ostaju u cvetu. Postoje iviseće vrsteovog cveta, koje su sve popularnije zbog izuzetno dekorativnog izgleda. Preporučuje se za žardinjere, prostor pred ulazima i za manje površine. Kvalitetan rasad mora imati zdrave i zelene listove, cvet jakih i jarkih boja i jasnih linija, i koji ne sme da pada. Kada se proizvodi iz semena, temperatura mora biti niža kako bi klijavost bila dobra. To je malo teže postići jer, da bi se presađivala u oktobru i bila dvogodišnja cvetnica, seje se u najtoplijem delu godine. Odgovara joj kvalitetna baštenska zemlja obogaćena mineralnim đubrivom koje joj pomaže da ostane zdrava i podstiče cvetanje. Prihranjuje se često, leti tri, četiri puta nedeljno tečnim đubrivom, zbog maksimalne apsorpcije i zaštite korena. Dobro uspeva u tresetnom kompostu, ali treba da ima adekvatnu drenažu kako koren ne bi stajao dugo u vodi.
Tekst: Svetlana Mujanović

20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com