BELA UNG VLASNIK BEČEJSKOG RUŽIČNJAKA SA 12.000 SADNICA
Ruža je jedna od najlepših i najcenjenijih biljaka u vrtlarstvu, a njeno uzgajanje je prava umetnost. Ovaj cvet je simbol ljubavi i lepote, ali i simbol kulture i tradicije, te se koristi, kako u ukrasne, tako i u praktične svrhe.
Potiče iz azijskih, evropskih i severnoameričkih područja, a njena istorija datira još iz drevnih vremena. Prema nekim istraživanjima, biljka dolazi iz kineskih, persijskih i bliskoistočnih područja, a mnoge vrste ruža bile su cenjene još u antici. Tokom vremena, širile su se po Evropi i svetu, a uzgajanje ruža postalo je prava tradicija, naročito u srednjem veku.
Svoje iskustvo i znanje u uzgoju kraljice vrtova sa nama je podelio Bela Ung iz Bečeja, koji već više od dve decenije gaji različite sorte ruža. Iako električar po struci, nikada ga nije privlačio ovaj zanat, već je zadovoljstvo i ljubav pronašao upravo u ružama, a potom i u uzgoju drugog baštenskog cveća.
Fungicidi uvek pri ruci
– Moj prijatelj je išao u poljoprivrednu školu u Sentu i zajedno sa njim sam počeo da gajim ruže. Najpre su to bile stubaste ruže, a nakon tri godine on je prestao time da se bavi. Međutim, ja sam bio uveliko „zaražen“ i nastavio sam da ih gajim. Inače sam iz Čoke, a kada sam se oženio, supruga i ja smo se preselili za Bečej. Ruže gajimo već 21 godinu i nikad nisam mislio da će mi ovaj posao doneti toliko zadovoljstva i radosti – započinje svoju priču Bela Ung.
Tokom svih ovih godina znanje u uzgoju ruža sticao je postepeno. Naučio je šta koja sorta voli, kako ih treba orezivati, ali je samo kalemljenje, kaže, prepustio stručnjacima iz Sente. Danas sa ponosom kaže da na u svom ružičnjaku ima oko 12.000 sadnica različitih sorti ruža i oko 2.500 stubastih.
Kalemljenje ruža je tehnika koja omogućava stvaranje novih biljaka sa željenim osobinama, kao što su veći cvetovi, bolja otpornost na bolesti ili veća izdržljivost. Kao podloga se koriste divlje ruže, a da bi ovaj postupak bio uspešan, koristi se metod spajanja izdanaka, kemenčika, sa podlogom, u proleće. Prilikom sadnje, treba voditi računa da se ostavi mesto za kalemljenje, koje bi trebalo da bude dva do tri milimetra iznad nivoa zemlje.

– Na divlje ruže kalemimo različite sorte kako bismo dobili čajevke, puzavice, mini ruže, polijante. Sa sadnjom divljih ruža krećemo u martu, dok se kalemljenje radi krajem juna, u julu i krajem avgusta, u zavisnosti od sorte. Važno je da vegetacija bude u toku i da se na stabljikama nalazi lišće. Treba biti pažljiv i što pre obaviti taj posao, jer je suša veliki problem i može da napravi ogromnu štetu. Svakako treba zalivati, potom najmanje šest do sedam puta prskati protiv rđe i pepelnice. Ove dve bolesti ako uhvate sadnice, onda je postupak kalemljenja nemoguć – kaže za „Dobro jutro“.
Ruže su podložne različitim bolestima i štetočinama. Neke od najčešćih bolesti ruža su prašnasti plamen, belkasta praškasta pojava na lišću, koja se mora ukloniti i sprečiti fungicidima. Tu su i crna pegavost koju karakterišu tamnoplave ili crne pege na lišću, koje mogu izazvati opadanje lišća. Potrebno je odstranjivanje zaraženih delova i tretman fungicidima. Pojava narandžastih pečata na lišću je riđa, a ona se može kontrolisati specifičnim tretmanima. Među štetočinama koje napadaju ruže, najpoznatiji su uš, lisne vaši i bubrežna gusenica.
zavica od 0,7 do jednog metra. Prilikom sadnje koren ruže bi trebalo potopiti u sud sa vodom ili ga navlažiti mokrom krpom. Ne bi trebalo da bude izložen suncu, jer ukoliko se osuši neće se primiti.

Polijante
Ove ruže su dobijene ukrštanjem dalekoistočne ruže R.Multiflora sa evropskim i bliskoistočnim ružama. Zatim su vršena dalja ukrštanja sa čajnim i čajnohibridnim ružama, pri čemu su dobijene poliante – hibridi. Ove ruže obilno cvetaju u toku cele godine i to u obliku grozdova ili buketa. One jako lepo deluju na otvorenom prostoru, u parkovima i na travnjacima. Cvetovi se formiraju u buketima. Visina cveta od tla je na četrdeset do pedeset centimetara pa na više u zavisnosti od vrste. Idealne su za sađenje uz staze. Otporne su na mraz, a trajnost cveta je oko 20 dana. Sade se do šest komada po kvadratnom metru u polje. Ove ruže su bujne i često se koriste kao živica ili ukrasne biljke, u vrtovima narastu od 70 do 80 centimetara.

Mini ruže
Minijaturne ruže (patuljaste ruže) ili mini ruže su poznate kao „najmanje ruže na svetu“. Odlikuje ih veoma niski rast, visine do 35 cm, kao i prelepi sitni cvetovi koji neprekidno prekrivaju biljku tokom cele vegetacije. Sade se na rastojanju 20 do 25 cm, ili 12 biljaka po metru kvadratnom. Mogu se saditi i u saksije na balkonima i terasama gde ima sunca.

Čajevke
Ovu vrstu ruža karakteriše snažan porast i visoki izdanci sa krupnim cvetom na kraju svake grane. Biljke su visine do jednog metra, a najčešće između 60 i 80 cm, u zavisnosti od sorte, mesta sađenja i klime. Zbog krupnih cvetova čajevka je idealna za svaki vrt, ali i za vazu. Ona spada među najpopularnije sorte ruža, koje se rado kupuju i gaje u vrtovima.
Piše: Vukašin Ljubojev

20 DŽEPNIH KNJIGA
Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.
Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.
Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

0691154004
dobrojutro.redakcija@gmail.com