Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Аутохтоне сорте крушке

Аутохтоне сорте крушке

488

•     Јерибасма (Јербасма, Водењача) – плодови су крупнији (око 180 г). Боја је зеленкаста, с одређеним бројем смеђих тачака. Време дозревања је крајем септембра месеца. Након брања солидно подноси транспорт.

•     Лубеничарка (Бостанка) – плодови су ситнији, а карактерише их светлорозе месо плода. Плодови су зелене боје са доста црвенила. Време дозревања је почетком августа месеца.

•     Караманка – Плодови код ове сорте крушака су средње крупни (око 140 г). Мада има крушколик облик, на површини има одређене кврге, што јој даје направилан изглед у одређеној мери. Боја плодова је зелена, с нешто црвенила с осунчане стране. Време дозревања је крајем седмог и почетком осмог месеца.

Nashi – ово је назив за читав низ сорти. Код нас се појављују: Цхојуро, Косуи, Нијиссеики, Схинко, Схинсеики. Оно што је карактеристично за све сорте је да изгледом подсећају на плодове јабуке. Како је у питању доста велики низ сорти крушака, тако се и време њиховог дозревања се креће од почетка априла, па све до краја септембра. Зато, када вам неко спомене Насхи крушку, обавезно се распитајте која је сорта у питању.

Ове сорте карактерише већа отпорност на уобичајне болести крушака на овим просторима, као и на дејство штетних инсеката.

У последње време се на тржишту могу наћи сорте стубастих крушака, углавном се саде на окућницама. Висина главног стабла је ретко преко 2,5 метра. Обратите пажњу приликом куповине, постоји доста превара.

•     Сафир – плодови су средње величине, жуте боје с нешто руменила. Време дозревања је током летњих месеци.

•     Декор – ова сорта има два варијетета која се разликују према боји плодова, и то са жутим крушкама, и са црвенкастим. Време дозревања је друга половина осмог месеца.

Поред Турандота и Кармена, од новијих сорти треба обратити пажњу на сорте крушке Аида и Xenia.