Насловна ТЕМА ДАНА У току потписивање споразума

У току потписивање споразума

533

Једногласном Одлуком свих удружења, сутра у 8 сати ујутру биће потписан и оверен Споразум између Владе и Удружења пољопривредника: Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије, Удружења произвођача млека „Наше млекоˮ, Удружења Пољопривредних произвођача Суботице, Удружења „СТИГˮ Пожаревац, Удружења „За спас и опстанак сточара западне Србијеˮ, Савеза удружења пољопривредника Баната и Удружењa произвођача млека Шумадије и Поморавља „Адраниˮ. Споразум је резултат преговора и све договорено уредиће се одмах, наводи се у саопштењу.

Ова одлука резултат је преговора између чланова удружења и других пољопривредника који су пет дана протестовали блокирањем путева и важнијих саобраћајница у Србији.

Како је испреговарано, постојеће субвенције по хектару обрадиве земље са 9.000 динара подигнуте су на 18.000. Постојеће дажбине за наводњавање смањене су за 50 одсто, док ће од 1. јануара 2024. бити у потпуности укинуте за све пољопривреднике. Такође, договорено је да се од 1.јануара. 2024. године на дизел гориво за пољопривреднике за 100 литара по хектару не обрачунавају акцизе и ПДВ. Премија за млеко подиже се са 15 на 19 динара по литру, регрес за млечне краве повећава се са 30.000 на 40.000 динара.

Остало је да се утврди како ће се и којим темпом регулисати увоз млека и млечних производа, када и како ће се разговарати о млекарама, монополистима и заштити малих произвођача, хоће ли се увести млечне квоте, о чему ће се разговарати кад је у питању аграрна политика и политика субвенције, што су теме на дуже стазе, а њихов садржај ни рок није одређен.

– Захтеви пољопривредника били су загарантована цена млека 78 динара плус ПДВ, субвенције 300 евра по хектару, премија за млеко 20 динара, референтну цену ратарских култура изједначити са берзама Париза и Будимпеште, прелевмани на све државе ЕУ и ЦЕФТА споразуме и на све млечне производе, дизел за обрадиве површине без акциза са пдв-ом 100 л/ха за ратарске културе и 300 л/ха за повртарске и воћарске културе, регрес за млечне краве 40 000 динара, укидање плаћања одводњавања, пребацивање на локалне самоуправе – рекао је раније Милета Сланкаменац из Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије.

Ни чланови Удружења произвођача млека Шумадије и Поморавља нису задовољни оним што је постигнуто у Влади Републике Србије, али свесни тога да је иза нас пет дана протеста и одсуства са својих газдинстава и приметног смањења броја људи на протестима, прихватају део захтева који су данас понуђени од Владе, поручили су у саопштењу које је потписао њихов председник Слободан Видојевић.

– У наредном периоду наставићемо да радимо још више на испуњењу и осталих захтева који се тичу млечног говедарства, а то су пре свега заштита домаћих произвођача млека од некотролисаног увоза и ниске откупне цене млека – наводи се. – Желимо да се захвалимо на разумевању и подршци пре свега грађанима који су имали стрпљења за време наших протеста, речено је у саопштењу, уз захвалност полицији која је била на скоро свим местима где је долазило до блокада, односно, прекида саобрацаја, речено је у саопштењу.

И. Р.