Насловна АРХИВА БАДЕМ СИМБОЛ ПЛОДНОСТИ: Језграсто воће у врту и на трпези

БАДЕМ СИМБОЛ ПЛОДНОСТИ: Језграсто воће у врту и на трпези

Стари Римљани су на венчањима на младу и младожењу бацали бадеме као симбол плодности. –Швеђани верују да ће онај ко пронађе бадем скривен у божићном пудингу бити срећан целе године. –Са 45 грама бадема дневно нећете знати за срчане тегобе

724

Бадем сврставамо у језграсто воће иako je реч о дрвету из фамилије ружа блиском рођаку кајсија, вишања, бресака и шљива. Иако потиче из Средоземља, у Србији се све више гаји, углавном на окућницама, јер је језгро његових плодова веома цењено због хранљивости и благотворног утицаја на људско здравље, као и због пријатног укуса.

Ово воће почиње да сазрева у јуну и може да се бере до октобра, а има га у продаји током целе године. Време бербе зависи од сорте, примењене агротехнике, подручја у коме се узгаја и временских прилика у току вегетације.

БАДЕМОВО МЛЕКО

Бадемово млеко је изврстан и здрав напитак, поготово ако имате проблема с лактозом из крављег млека.

Састојци:

1 чаша бадема,

4-5 чаша воде,

мало меда или агава сирупа, по жељи.

Припрема:

Бадеме оставите намочене у води преко ноћи. Ујутро их оцедите и ставите у блендер. Додајте воду и блендајте у неколико наврата све док бадеми не буду скроз ситни. Све то добро процедите и засладите по жељи.

Дуга берба и пажљиво чување

Плодови ове воћне врсте не сазревају истовремено, чак ни на истом стаблу. За бербу прво пристижу они који се налазе на периферији круне. Да овај посао може ускоро почети један од показатеља је лако опадање развијених и зрелих плодова у условима када је време тихо. Недовољно зрели плодови чврсто се држе за родну гранчицу.

Због високог садржаја уља плодови бадема су у току чувања подложни кварењу. Због тога се за ову намену бирају само они који су довољно суви и добро очишћени од остатака

омотача и разних примеса. Најбоље је да се чувају и хладњачама, али могу и у обичним складиштима упаковани у џакове или сличну амбалажу уз добро проветравање. Да не би ужегли не треба их излагати светлости, високој температури  и кисеонику.

РЕЦЕПТ ЗА МАРЦИПАН

За припрему марципана вам је потребно:

300 грама млевених бадема,

200 грама шећера у праху,

1 кашичица сока од лимуна,

1 кашичица екстракта бадема,

60 мл воде (или једно беланце).

Уколико немате млевене бадеме, најпре их бланширајте, а затим самељите. Помешајте бадеме и шећер у праху и помогућству самељите накнадно у блендеру како би вам маса била компактна и глатка. Те суве састојке затим просејте кроз цедиљку како бисте били сигурни да није остало грудвица. Постепено додајте течне састојке,  кашичицу по кашичицу и месите масу. Да би вам марципан био још чвршћи, уместо воде можете додати једно беланце, али га пре додавања немојте тући. Готов марципан можете бојити јестивим бојама и обликовати на разне начине, а у фрижидеру може да стоји и до десет дана.

И пробиотик, и антиоксиданс

Чиниоце доброг здравља као бакар, манган, магнезијум, фосфор, цинк, калцијум, гвожђе све заједно налазимо у плоду бадема. Изврстан је извор витамина Е и Б комплекса: нијацина, тиамина и рибофлавина. Бадеми поседују пробиотичка својства па повећавају ниво добрих бактерија у цревима и доприносе здрављу органа за варење.

Водећи су извор витамина Е у храни, јер садрже алфа-токоферол, моћни антиоксиданс који има способност снижавања холестерола од 8 до 12 одсто. Да бисте избегли срчане болести довољно је свакодневно појести 45 грама овог драгоценог воћа.

Велике количине мангана и бакра у бадему чувају нервни и ендокрини систем, одржавају здравље костију, стабилан крвни притисак, а подстичу и оптималан рад штитне жлезде. Веома је користан и за држање дијете, јер даје осећај ситости, што је веома важно у борби против гојазности.

Осим свеже, ово воће се једе пржено, додаје разним слатким и сланим јелима. Често се комбинује са сувим смоквама, лешником, грожђем и другим сувим воћем. Користи се и у прехрамбеној индустрији, за производњу бадемовог маслаца, уља, млека и марципана.

Уље бадема налази примену у индустрији лекова и у козметици за прављење крема намењених ублажавању опекотина,  неговање коже, косе и ноктију. Препоручује се у терапији разних упала, нервних  и инфективних болести.

Добро јутро број 557 – Септембар 2018.