Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ БАШТЕ ПОД КРОВОМ ЗА ВЕЋУ ЗАРАДУ И НОВА РАДНА МЕСТА (3)

БАШТЕ ПОД КРОВОМ ЗА ВЕЋУ ЗАРАДУ И НОВА РАДНА МЕСТА (3)

635

Повртари који се баве пластеничком производњом добро знају да се пре почетка нове сезоне све „баште под кровом“ морају излечити од лањских болести – дезинфекцијом. Не тако давно, тај посао су „одрађивали“ агесивни хемијски препарати. Захваљујући подизању еколошке свести, они су замењени блажим, а све чешће користе се и они најблажи, попут сумпора и плавог камена, који нису ништа мање ефикасни, а протопм су и безбеднији за људе и биљке.

Када се ради сумпором, за дезинфекцију једног кубног метра затвореног простора потребно је утрошити 10 до 20, максимално 30 грама сумпора. За ову дезинфекцију ваља набавити сумпорне траке,. Пластеник треба прво механички очистити, где је могуће опрати унутрашњост, и тек тада све дезинфиковати.

Док вишегодишње биљке спавају

Када се у пластеницима гаје биљке које имају једногодишњи циклус производње, дезинфекција није тешка нити захтевна. Али, како дезинфиковати пластенике у којима расту вишегодишње биљке?

У овом случају баште се чисте и дезинфикују када гајене биљке спавају. Прво се испрати берба, резидба или другачије “фризирање“ бокора или жбуна, па тек тада започне велико спремање. Све осушене и одрезане делове ваља уклонити из пластеника. Добро очистити и опрати арматуру, фолију, опрему, арматуру која служи за везивање засада и сав алат. Ради се најчешће плавим каменом и калијум-хиперманганатом. Уколико се фолија и арматура купају помоћу црева за заливање, гајене биљке ваља прекрити и заштитити фолијама, да се раствор не слива на њих.

Обавезна заштитна опрема

На пластенику је потребно затворити све отворе, а током рада користити заштитну опрему – обавезно рукавице и маску. Чим се сумпорне траке запале, башта под кровом мора се напустити и добро затворити јер се ствара сумпор-диоксид који оштећује дисајне органе. То се ради када је температура ваздуха изнад 12 Целзијусових степени. Пластеник мора остати затворен најмање 24 сата. За то време не сме се улазити у њега, нити отварати било који отвор. Повртари пластенике држе затвореним најчешће четири до пет дана, а потом их отварају да се проветре.

Плави камен најефикаснији је за дезинфекцију дрвене конструкције, никако металне арматуре јер је нагриза. У 100 литара воде раствори се пет килограма плавог камена и тим раствором пере се конструкција. Није наодмет напоменути да су и за овај посао потребни рукавице и маска. Иста ефикасност постиже се и ако се ради калијум-хиперманганатом.

Зимско спремање алата

Зима је најбоље време да се сав алат, потребан у време вегетације, очисти и припреми за нову сезону. Мотике и друге алатке којима се копа и сече ваља наоштрити, добро опрати врелом водом или премазати алкохолом. Дезинфекција алата и прибора може се урадити и потапањем алата у 10-процентни раствор масне соде или 5-постотни раствор плавог камена.

Око пластеника не сме бити отпада. Када нема великих послова, ваља уклонити све гајбице, даске, летве, пластичне саксије… и припремити терен за сетву биљака које ће мирисом или излучевинама одбијати штетне инсекте.

Добро јутро број 574 – Фебруар 2020.