Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Begonija – ukusna lepotica

Begonija – ukusna lepotica

1459

Begonija voli leje i kamenjare i zbog izdržljivosti spada u red zahvalnijih jednogodišnjih biljaka u bašti. Prema građi korena, dele se na begonije s vlaknastim korenjem, rizomske i gomoljaste begonije. Razmnožava se sadnicama, reznicama i semenom. Otporna je na suva i vruća leta, ali ne voli temperature ispod 12 stepeni. Ako se sade u saksijama, ne treba ih napuniti zemljom do vrha. Krtole se ne sade duboko, nego se malo pokriju slojem zemlje od 5 centimetara, jer će tako mladim izdancima biti omogućen lakši rast.

Sadnja begonije u baštama, na otvorenom, obavlja se kada prođu mrazevi. Treba izbegavati sadnju na mestima koja su izložena jakim vetrovima, jer imaju krhke, lomljive izdanke. Sade se u zemlju koja je mešavina treseta s kompostom ili zemljom.

Kada je biljka već formirana, đubri se tečnim đubrivom za cvetajuće biljke jednom u dve nedelje. U jesen zalivanje treba postepeno smanjivati. Ako se gaje u bašti, treba ih izvaditi pre pojave prvog mraza i presaditi ih u saksije. Izdanke treba skratiti na visinu od 10 centimetara i uneti u tople prostorije. Na proleće se opet mogu izneti u dvorište. Ne podnosi česta premeštanja, a kod biranja mesta treba imati na umu da joj ne odgovaraju ni promaja, ni hladan vazduh.

Ovo cveće retko napadaju bolesti, jer je otporno, ali kada se to i dogodi, najčešće su to siva plesan i pepelnica, a od štetočina lisne vaši. Pepelnica i siva plesan se javljaju za vreme vlažnog vremena u proleće. Uzrokuju nastanak malih, okruglih do elipsoidnih žuto-belih pega na lišću. U većini slučajeva dolazi do nekroze vrata lišća, a u uslovima veće vlažnosti, bolest može da se proširi i uzrokuje truljenje listova. Lisne vaši se lako primećuju jer se pojavljuju u kolonijama. Štetu čine tako da sisaju biljne sokove, te biljka zaostaje u razvoju i rastu, deformiše se, požute joj listovi i na kraju – uvene.

Begonia elatior voli dosta svetlosti, ali ne i direktno sunce. Odgovaraju joj severne prozorske daske i temperatura vazduha oko 20 stepeni. Ne treba je stavljati blizu radijatora, a prostorije valja redovno provetravati, da ne bi došlo do gljivičnih oboljenja. Zalivanje treba da je umereno, ali nikako preobilno, kako ne bi došlo do truljenja. Zimi se zaliva na pet dana i ne treba kvasiti listove. Najveći neprijatelj sobne begonije je bela mušica ili štitasti moljac.

Nega sobne begonije deluje komplikovano i činjenica je da je zahtevna, ali zato bogato nagrađuje cvetovima izuzetne lepote, boja, teksture i nežnog izgleda.

Ukusni preliv sa begonijama

Sastojci: kašika meda, kašika soka ceđene pomorandže, kašičica rendane kore pomorandže, ½ kašičice limuntusa, ½ šolje jogurta, 4 velika cveta gomoljaste begonije.

Priprema: pomešajte med, sok i koru pomorandže, limuntus i jogurt, dobro sjedinite masu i odložite činiju u frižider. Prelijte ovom masom salatu i okolo poređajte cvetove gomoljaste begonije kojima ste uklonili donji deo.