Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Berba i čuvanje krompira

Berba i čuvanje krompira

434

Berba krompira se u današnje vreme radi kombajnima i običnim vadilicama. Da bi krtole krompira bile spremne za vađenje, potrebno je da se lagano odvajaju od stolona i da im je pokožica dovoljno očvrsnula kako se ne bi u toku vađenja gulila. Ukoliko je nadzemni deo biljke sačuvan i velik, preporuka je da se, radi bržeg sušenja, sprovede hemijsko tretiranje. Izvađen krompir čuva se u podrumima, ostavama i specijalizovanim skladištima sa boksovima uz poštovanje otptimalne temperature skladištenja. Potrebno je stalno proveravati krtole i provetravati prostorije na temperaturama od 12 do 18 stepeni, a kako ne bi došlo do širenja bolesti, ne preporučuje se da prostorija u kojoj je smešten krompir bude toplija od 22 stepena Celzijusova.

Ukoliko se, pak, dogodi da zbog loše izolacije prostora temperatura u kojoj se čuva krompir za konzumaciju spadne na 2-3 stepena, plod će postati sladak. To se može rešiti povećanjem temperature na 15-20 stepeni u trajanju od dve nedelje, a za to vreme će krtole intenzivnim disanjem potrošiti šećer i onda će krompir opet biti dobar za jelo.

Piše: Z.LJ.

Foto: Shuterstock, Adobe Stock

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.