Насловна ВЕСТИ1 Берба, употреба и чување плодова јагоде

Берба, употреба и чување плодова јагоде

519

Јагода доноси род прве године после садње. На резултате њеног гајења велики утицај има и правилно обављена берба. Тој мери треба посветити велику пажњу, јер од њене организације зависи одговарајућ квалитет плода и уопште уштеда. То је веома осетљива фаза, зато што јагода има нежне плодове. Због изражене респирације, немогућности дозревања после бербе и неравномерног сазревања плодове треба брати у време пуне или непосредно пред пуну зрелост. Брати их у више наврата, по потреби од 5-10 пута.

У односу на особине гајене сорте, употребу убраних плодова или намену, као и транспорт одредити моменат бербе. На одређивање тог периода има удела и чување убраних плодова. Нежељене последице се добијају ако се бере у току дана када су температуре високе, када се беру влажни плодови или када се обрани плодови дуже време држе у засаду на отвореном простору, директно изложени Сунцу.

Приликом бербе треба водити рачуна да то буде уз примену мера добре хигијенске праксе, односно да се води рачуна о хигијени амбалаже и хигијени берача. Обране плодове одмах склањати у привремени хлад, одакле их убрзо треба транспортовати у хладњачу, прераду или продајне центре.

Приликом бербе жељених плодова истовремено треба одвојено брати и плодове који не одговарају по изгледу и квалитету, чиме се постиже у превентивним мерама, односно смањује се потенцијал заразе плодова за наредне бербе.

Плодови јагоде су лепи, прелепе црвене боје, привлачног изгледа, слатко накиселог укуса, изражене ароме. Захваљијући богатом хемијском саставу погодни су за различите намене (као стоно воће, за замрзавање и прераду). Уколико се плодови користе у свежем стању онда треба добро да подносе транспорт, да су укусни, слатко накисели, упадљиве боје. Плодови који се користе за прераду најбоље је да буду накиселог укуса и да се лако одвајају од чашичних листића и петељке. Уколико се плодови користе за прераду у сокове и џемове могу бити меканији, неправилног изгледа и боје. За слатко, компот, сушење и замрзавање јагоде плодови би требали да буду средње крупни, карактеристичног укуса и мириса, без велике унутрашње шупљине.

Обрани плодови јагоде су мале могућности трајања, зато што имају велики респирациони коефицијенат, који се од почетка сазревања до потпуног зрења много повећава.

Да би се плодови јагоде квалитетно чували обавезна су хлађена складишта, са могућношћу регулисања услова чувања, нарочито оптималне температуре. Плодови се много боље чувају уколико се после бербе одмах брзо дубоко замрзну, на температури од – 25 до -20 °Ц. Они тако задрже своју природну структуру, боју, арому и др. Тако брзо замрзнути плодови у хладњачи се до употребе чувају на температури од 18°Ц . У оваквим контролисаним условима плодови јагоде се чувају више од годину дана.

Сорте јагоде чврстог меса могу се чувати до 20 дана при т од –0,5-0 °Ц и релативној влажности ваздуха од 85-90%. Сорте меканијег меса при истим овим условима чувају се само до 10 дана.

Плодове који се користе у свежем стању не треба чувати дуже од 3-4 дана, а уколико се користе за прераду 6-8 дана.

Пре изношења плодова из хладњаче треба их око 15 сати држати на температури 6-8°Ц, како би се боље и дуже чували.

Пише: дипл.инж.пољ. Гвоздић Љиљана ПССС Србије