Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Биопестициди из баште и с ливаде

Биопестициди из баште и с ливаде

377
Spring work in the garden, bottle of chemical fertilizer, fungicide in hand of woman gardener. Processing and care of small apple fruit tree

У јулу буја поврће чији сочни плодови и једри листови привлаче бројне паразите, изазиваче болести и штетне инсекте од којих их ваља заштитити. Пољопривредне апотеке пуне су разних, веома ефикасних препарата, који пружају сигурну заштиту. Али, већина повртара који поврће гаје на окућници и на малом поседу с којег га свакодневно беру, и у исхрани одмах користе, не жели заштиту хемијским препаратима. Истовремено, не жели ни да плодове свога рада дели са болестима и штеточинама. И због тога сами припремају биопестициде, од сировина које расту у башти, дворишту или на оближњој ливади. Ови препарати делују инсектицидно, бактерицидно и фунгицидно. Поред заштитне улоге, велики број се користи и за прихрану гајених биљака.

Пише: Светлана Мујановић

Природни препарати производе се од лековитих, ароматичних, зачинских биљака, поврћа, корова и осталог биља, а познати су од давнина. Појавом органске производње, постали су поново актуелни и користе се у различитим областима пољопривредне производње, најчешће у повртарству. Правилно употребљени, осигуравају здрав и квалитетан принос, прихватљиву и одрживу производњу за човека и околину.

Чај, уварак, мацерат или екстракт

У свету је откривен приличан број биљних врста које се могу употребити као ефиксно средство за заштиту гајених биљака. Поменућемо само оне које су код нас широко распострањене и лако се могу наћи. Производи од њих најчешће се заједнички зову биопрепарати, а припремају се у различитим облицима, као чај, уварак, мацерат, ферментисани екстракт…

Ферментисани екстракт настаје када се, најбоље свежи, али могу да се користе и суви биљни делови, прелију хладном водом и оставе напољу, у прошараној хладовини, све док не започне врење. Маса се у току 7 до 12 дана повремено меша. Ферментација је завршена када биљни делови падну на дно посуде, а течност се избистри. Екстракт се обавезно пре третирања биљака разређује водом, најчешће у односу један део екстракта и 10, 20 или 50 делова воде.

Мацерат се добија тако што се иситњени делови биљке прелију хладном водом, најбоље кишницом, и оставе да одстоје 24 часа. Мацерат се затим процеди и течност одмах користи.

Чај се справља од свежих или сувих делова биљке који се прелију кипућом водом и све остави да одстоји око 20 минута. Потом се процеди и охлади и, у зависности од употребљене врсте, одмах користи или се разреди водом. Најпожељнија су кишница или одстајала бунарска вода.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us