Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ БОКВИЦА: Народни лек свима доступан

БОКВИЦА: Народни лек свима доступан

834

Боквица је једна од најраспрострањенијих и најдоступнијих лековитих биљака. Женска (Plantago major) и мушка боквица (Plantago lanceolata) имају скоро исто лековито дејство које је познато већ хиљадама година. Користили су их древни грчки и кинески доктори, а у средњовековним књигама о лековитом биљу та врло цењена биљка се препоручивала за чак 24 различите болести.

Лист ове лековите биљке садржи око четири одсто танина, пектина, лимунове киселине, витамина Ц, сапонозида и фитонцида, док у семену боквице има слузи, масног уља, беланчевина и шећера. Обе врсте користе се у народној медицини као лосиони и напици за решавање проблема на кожи, на пример, сврабежи и испуцале коже, посекотина или других површинских повреда, угриза инсеката или упале очију.

Ублажава проблеме с дисањем

Приликом унутарашње употребе боквица делује као благо средство за искашљавање, а слузи које садржи ублажавају упале слузнице, па је изванредан лек против кашља и бронхитиса. Такође, може да олакша стање код астме, упале слузокоже дисајних путева, ларингитиса, фарингитиса и различитих алергијских реакција које изазивају проблеме са дисањем.

Сродна врста ове биљке је индијска боквица. Упркос називу,  расте и у нашим јужнијим крајевима – на пешчаним местима, уз путеве и на крововима.

Индијска боквица такође је позната као psyllium, psilium или бухачица (Plantago ovata). Врло слично деловање имају биљке Plantago psyllium и Plantago indica. Ова биљка садржи влакна, липиде, незасићене масне киселине, иридоиде (аукубозид) и много слузи. Индијска боквица има могућност повећања волумена и до 15 пута, а то осигурава олакшано пражњење црева и стварање осећаја ситости. Иако је првенствено лаксатив, може повољно да делује и на смирење дијареје. Такође се користи у случају синдрома иритабилног црева, улцерозног колитиса, Кронове болести, повишеног холестерола повезаног с хроничним затвором и синдрома лењих црева.

У медицини и у кулинарству

Чини се да боквица има и антибактеријска својства, јер новија истраживања показују да њен екстракт успешно делује код плућних инфекција. Због танина делује као адстрингенс, а због слузи ублажава упале. Употребљава се у случају катара горњих дисајних путева, код упале слузнице усне дупље и ждрела и синдрома нервозних црева. У народној медицини користи се за лечење рана, често у мешавини с камилицом, за испирање или облоге.

Смрвљени листови и њихов сок спречавају настанак отеклина и свраба приликом убода инсеката. Листови боквице стављали су се у ципеле да ублаже жуљеве настале дугим ходањем. Свежи сок препоручљив је и против пролећног умора, за “чишћење крви” и подстицање метаболизма. Захваљујући великој количини калијума,делује и диуретички. Млади и нежни пролећни листови мушке боквице  могу да се употребљавају за супу, мешане салате или се кувају као спанаћ. Кувањем листови поприме пријатан, слабо ароматичан мирис и укус, који подсећа на вргање. Горкаст укус може се уклонити потапањем уситњених листова у млакој води током 30 минута. Код нешто старијих листова могу се претходно с доње стране извући влакнасте жиле.

Мушка боквица може да служи као здраво пролећно поврће. Једу се сасвим млади листови, набрани пре развоја цвета, од марта до јуна. Додају се у супу, а након кувања од 10 до 15 минута могу се послужити као салата или вариво слично спанаћу. Најбоље их је мешати с другим лиснатим поврћем. У Немачкој ове листове прже на масти с јајима, шећером и циметом, а на Кавказу и Далеком истоку стављају их у супе. Након сваког кошења, боквица поновно нарасте. Треба да се суши брзо, јер листови иначе поцрне.

Фото: Pixabay

Против акни и митесера

Узети 15 до 20 грама свеже исцеђеног сока од боквице,  помешати с 10 до 15 г масне креме и додати неколико капи ружиног уља и кашичицу невенове масти, па добро измешати. Мешавина се користи против акни и гнојних митесера.

Против жучног каменца

Семе боквице користи се и за уништавање паразита, амеба и глиста. Препоручује се као лаксатив, нарочито за децу, и код упалних стања слузнице. Дневно конзумирање осам грама семена спречава стварање жучног каменаца.

Свежи сок

Потребно вам је 500 грама свежих листова боквице. Сок је најлакше приправити у соковнику или листове добро уситните штапним миксером па процедите кроз газу. Неколико пута на дан попијте по кашику сока помешаног с пола кашике топле воде. Узима се приликом  „пролећних тегоба“ за чишћење и подстицање метаболизма, а користан је и против плућних болести, чак и туберкулозе.  

Лечи ране у устима

Боквица је одлична за брзо лечење рана на лицу и у устима. Спречава гнојење и подстиче зацељивање, што дугује аукубину. Сажвакани листови  постављени као облога на зуб и десни могу да спрече инфекцију зуба у раним фазама.

Ублажава тегобе с кожом

Популарна је употреба боквице у случају свих врста кожних тегоба, као што су ране, чиреви, посекотине, раздеротине, модрице, подливи, опекотине, пликови, жуљеви, заноктице, убоди инсеката и осипи разних узрока. За лечење се користи опран свежи лист и направи се каша од њега па се нанесе на оболело место. Због лаке доступности, боквица је изврсна прва помоћ код убода инсеката.

Лист на опекотине

Након што опекотину исперете хладном водом, ставите на њу лист боквице који ћете учврстити фластером.

Маска за лице

На гази изрежите рупе за уста, очи и нос. Листове младе боквице самељите и прелијте прокључалом водом (1:3). Нека вода поновно прокључа и ври три минута. Натопите газу охлађеном течношћу и држите на лицу око 15 минута. Исперите.

Чај од боквице

Нарезане или размрвљене листове боквице (две кашичице) прелијте шољицом вруће воде и оставите да одстоји десет минута. Процедите и засладите медом. Чај има пријатан мирис и укус, па је погодан за децу. Попијте две-три шоље на дан.

Медени еликсир

Пола килограма свежих и добро опраних листова боквице самељите у машини за млевење меса или у мултипрактику. Самлевене листове и сок који је из њих исцурио помешајте с килограмом меда и 50 грама уситњене смоле прополиса. Добро промешајте и оставите да одстоји три дана уз повремено мешање дрвеном или пластичном кашиком. Узимајте овај еликсир три пута на дан по једну кашичицу (дрвену или пластичну, да избегнете оксидацију) десетак минута пре оброка. Овај еликсир препоручује се свима који пате од болести дисајних органа, бронхитиса и упале плућа. Користан је пушачима и свима који желе да очисте дисајне путеве.  

Сируп против кашља

Свеже убране листове боквице ставите  у стаклену посуду у пет центиметара дебелим, благо натиснутим слојевима. Сваки слој поспите шећером. Посуду прекријте газом или памучном крпом и ставите на сунце. Оставите од четири до шест недеља на осунчаном месту. Процедите и улијте у тегле. Пијте неколико пута на дан по кашичицу. Погодно је и за децу.

Уље од боквице

Стерилизовану теглу напуните насецканим листовима боквице и прелијте маслиновим уљем тако да их потпуно прекрије. Затворите и одложите на тамно место. Промућкајте једном дневно и након две недеље процедите. Можете га користити самостално или као базу за друге мешавине.

Добро јутро број 566 – Јун 2019.