Насловна ВЕСТИ Брескви треба заштита од штеточина

Брескви треба заштита од штеточина

219

На подручју Новог Сада завршена је берба средњестасног сортимента брескве, док се касностасне сорте налазе у фази од почетак обојавања плода (ББЦХ 81) до фазе обојавање скоро завршено (ББЦХ 85).

– Вузуелним прегледом плодова и отресањем младара регистровано је присуство имага и ларви трипса (Thysanoptera). Временски услови у протеклом периоду (суво и топло време), изузетно су погодовали развоју ове штеточине. Такође, визуелним прегледом биљака регистровано је присуство испиљених као и јаја пред пиљење бресквиног смотавца (Cydia molesta). У току је интензивно пиљење ларви треће генерације ове штеточине. Карантински статус ове штеточине, као и појединих врста трипса у земљама у које се извози наше воће, захтева посебну пажњу код произвођача који су оријентисани ка извозу – наводе у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

Произвођачима се препоручује преглед засада на присуство наведених штеточина. Уколико се региструје њихово присуство, препоручује се примена инсектицида Exirel (cijantraniliprol) у концентрацији 0,075-0,1% (каренца 7 дана).

– У ловним клопкама са мирисним атрактантом, које су постављене у засадима бресака и нектарина, током протекле недеље, регистровни су први улови азијске воћне мушице (Drosophila suzukii). На нашем региону појава и подизање популације ове штеточине, и у претходним годинама, јавља се док берба касностасног сортимента није завршена те и даље постоји могућност од настанка штета – напомињу у РЦ „Нови Сад“.

Произвођачима касностасних сорти бресака и нектарина се у овом моменту препоручује примена свих расположивих мера контроле како би се спречило подизање нивоа популације ове штеточине и смањио ризик од настанка штета:

•        Неопходно је скратити интервал брања плодова

•        Редовно спровођење санитарних мера као што су одстрањивање заражених плодова, контрола гајбица и друге опреме,

•        Хемијске мере контроле усмерене су на сузбијање одраслих јединки. Наведени инсектицид за сузбијање трипса и бресквиног смотавца деловаће и на азијску воћну мушицу. С обзиром да се напад дешава у периоду зрења, неопходно је водити рачуна о каренци примењеног инсектицида која износи седам дана.

У РЦ „Нови Сад“ подсећају да се спровођење хемијских мера заштите препоручује у вечерњим часовима због високих дневних температура.

Фото: Прогнозно-извештајна служба заштите биља