Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО БРЕЗА: Пролећни пупољци чувају здравље

БРЕЗА: Пролећни пупољци чувају здравље

1622

За свако двориште у коме је засађена бреза може да се каже да је лековита башта. Ово листопадно дрво, с неправилном, ретком круном, лако се препознаје по карактеристичној белој кори која се хоризонтално љушти. Када бисмо бирали биљку која толико позитивно утиче на људски организам, бреза би била у најужем избору. Брезе – обична Betula pendula, маљава бреза Betula pubescens и патуљаста Betula nana, припадају породици бреза Betulaceae  и све су лековите.

Кад брезе процветају па полен почне да разноси ветар, веома много проблема праве алергичним особама. Уколико се поленова зрнца закаче за беле пахуље – маце, које лете с топола, изазивају још веће невоље, али то није тема овог текста. За сада само о благотворном утицају овог прекрасног дрвета на наше здравље. За лековитост брезе знали су и стари народи. Уживали су у њеним даровима као што су сок, пупољци, млади листови, цветне ресе, кора и брашно, а све то су убирали крајем име и у рано пролеће, пре цветања.

Бреза у природи достиже висину од 10 до 30 метара. Њена кора беле боје цепа се са стабла попут листова папира. Листови су срцасти и на дугим петељкама. То је једнодома биљка, има мушке и женске ресе. Мушке су дуже, до 10 центиметара, и обично на гранчицама висе по две заједно. Женске су краће, дуге до 2 цм, здепастије и висе појединачно. Опрашује се путем ветра, а цвета крајем априла и током маја.

 Јасика лечи гастритис

Природни лекови од пупољака јасике (Populus tremula) имају антипаразитно, антисептичко и противупално дејство. Они су ефикасни против гастритиса, циститиса, простатитиса и хемороидалне болести. Ево и рецепта: прелијте пупољке јасике вотком у пропорцији 1:2. Оставите да одстоји два дана. Узимајте једну чајну кашичицу тинктуре три пута дневно.

 Чај за бубреге, бешику, јетру, зглобове

Приликом сакупљања треба обратити пажњу да пупољци буду крупни, а листови мекани. Сок од брезе скупља се крајем фебруара и почетком марта, а кора скида на почетку пролећа и на крају јесени. Листови брезе садрже високе концентрације танина, сапонина, горких материја, али и киселине, смоле, витамин Ц. У мањим количинама садрже и етарско уље, као и минералне састојке – калијумову со и калцијум. Етарско уље лисних пупољака посебно је важно јер повољно делује на дисајне путеве, а добија се дестилацијом, уз помоћ водене паре.

Од пупољака и листова брезе припрема се чај, али без кувања! Једноставно се прстохват пупољака и листова прелије шољом вреле воде, а затим процеђено пије. Овако добијен чај показао се као један од најбољих природних диуретика. Препоручује се и за растварање бубрежних каменчића, као и за спречавање оболевања органа у којима се сакупља сувишна вода у организму (бубрези, бешика, јетра, зглобови…). Истовремено, чајеви од листова и пупољака успешно подмлађују ткиво и убрзавају зарастање чак и дубоких рана, без ожиљка.

Бреза, такође, побољшава концентрацију, јача пажњу и снажи организам. Комбинован чај од брезовог лишћа и реса препоручује се за излучивање мокраће, елиминисање киселине из организма, лечење грознице и реуматских болести. За лакше мокрење препоручује се и узимање по једне кашике ситно самлевених листова брезе три пута дневно. Важно је напоменути да треба да се припреми непосредно пред употребу.

Брезов сок за добар дан  

Свежи сок је, такође, врло лековит. Садржи витамин Ц, разне минерале и лековите материје које човеков организам лако апсорбује. Извор је протеина, аминокиселина, ензима. Чаша сока добра је за почетак дана. Скупља се зарезивањем коре старих бреза, у које се кроз отвор убацује левак кроз који сок цури у стаклену посуду. Након вађења сока, отвор треба затворити дрвеним клином, а из једног стабла дневно може да се сакупи четири до четири и по литра сока. Међутим, често бушење истог стабла није препоручљиво, јер се смањује његова отпорност на гљивичне инфекције.

У сваком случају, сок треба да пију особе са кожним проблемима и болестима мокраћних органа два до три пута у току дана. С обзиром на то да овај сок садржи шећер, његовим кувањем добија се и брезово вино. Сок и вино су одличан лек и за лечење атеросклерозе, као и гојазности.

 Јоргован ублажава симптоме артритиса

Тинктура од пупољака јоргована (Syringaсе) препоручује се у случају реуме, артритиса и артрозе. Ово средство се користи само за спољну употребу. Добија се тако што прелијте пупољке јоргована вотком у пропорцији 1:4 и сачекате да одстоји недељу дана на тамном месту. Утрљајте процеђену тинктуру на болно место.

Ресе се сакупљају у различитом периоду – мушке пре зиме, а женске почетком пролећа. Смола се сакупља у рано пролеће.

Старим Словенима и Келтима бреза је била веома важно дрво – сматрали су је светом, јер је истеривала зле духове, па су се од њеног дрвета правиле и колевке.

Црна топола – за ране и гихт

У фебруару и марту, беру се сочни, врло лепљиви, још затворени, мирисни и сјајни пупољци црне тополе (Populus nigra), и суше на лесама. Осушени садрже смоласта једињења, етарско уље, манитол, восак, танине, салицил, јабучну и галну киселину. Користе се: за лечење рана, да залече испуцале усне и брадавице дојки, против реуматских болова, за лечење гихта, за избацивање шлајма.

Да бисте се заштитили од грипа направите мешавину од 10 грама пупољака црне тополе, 10 г врбове коре, 40 г листова питоме нане и 40 г листова рибизле. Кашику мешавине прелијте са четири децилитра кључале воде и одмах поклопите. Чим се чај мало прохлади, процедите и пијте што топлији.

 Бели бор против бронхитиса

У рано пролеће беру се и суше пупољци белог бора (Pinus silvestris). Садрже витамин Ц, смолу, горке материје, шећер, пинитол и етарско уље. Користе се за лечење хроничног бронхитиса, као и у купкама за лечење реуматизма.

Сируп против бронхитиса прави се од 100 грама борових пупољака и једног килограма меда. Пупољке прелијте с пола литра провреле воде, поклопите и ставите на топло место (украј шпорета). После два сата процедите и помешајте с медом. Узимајте четири до пет кашика дневно.

 Троскот зауставља пролив

Иако је омражен и жилав коров, троскот (Polugonium aviculare) је лековит, нарочито пупољци. Садржи танине, витамин Ц, восак, слуз, смоле, силикте и шећере. Пупољци троскота користе се против појачане и продужене менструације, да растворе камен и песак у бубрезима, против пролива, за заустављење крварења црева.

Лек против пролива прави се од 30 грама пупољака троскота, 30 г боквице, 30 г стеже и 10 г питоме нане. Увече са пола литра хладне воде прелијте три кашике мешавине и поклопите. Ујутру, на тихој ватри, загревајте у поклопљеном суду док не прокључа и склоните с ватре. Охлађен чај процедите и попијте током дана.

 Дивљи кестен против реуме

Пупољци дивљег кестена (Aesculus hippocastanum) сакупљају се од марта до маја, а омотани су сјајном љуском која излучује смолу и штити их од хладноће. Садрже сапонин, витамине Б, Ц и К и мало кумаринских деривата и минералних соли. Користе се да олакшају реуматске болове, за ублажавање неуралгија, против улога (гихта).

Лосион против реуме направићете од 50 грама пупољака дивљег кестена, 50 г сувог цвета љутића и једног литра комовице. У флашу ставите пупољке кестена и љутић и доспите комовицу. Флашу затворите, оставите на собној температури и чешће промућкајте. После 20 дана процедите и масирајте болна места три пута дневно по 10 минута. После тога оболело место обришите пешкиром натопљеним млаком водом и намажите маслиновим уљем.

Д. Радивојац

Добро јутро број 563 – Март 2019.