Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Čaj i med zajedno na tronu

Čaj i med zajedno na tronu

349

Čajevi hidriraju poput vode, ali sadrže i dodatni bonus – antioksidante. Ljudi koji ujutru popiju čaj umesto kafe smireniji su i čitavog dana koncentrisaniji. U stvari, ne postoji doba dana koje nije dobro za čaj.

Čaj je veoma  prihvaćen zbog njegovih umirujućih efekata, a koristi se i za čišćenje organizma ili kao preventiva raznim bolestima. Neke vrste čaja mogu da ojačaju imunitet, druge da povećaju plodnost, umire bolove u stomaku ili imaju uspavljujuće dejstvo. Poznati su i  čajevi koji se preporučuju za smanjenje telesne težine,  za poboljšanje izgleda kože…

Postoji ceo jedan svet čajeva i meda i njihove sinergije, jednostavnih ali i nesvakidašnjih kombinacija. Prilikom kombinovanja ne dajemo prednost čaju nadopunjujući ga medom, već kombinujemo obe namirnice sa njihovim aromama. Čaj i med podjednako su vredni naše pažnje.

Nijedna od aroma ne sme biti dominantna, ni odvraćati pažnju od one druge, već bi trebalo da čine skladnu celinu. Poštujući to načelo, čajevima pikantnog ukusa dodelićemo isti takav med (npr. aromatičan kestenov med), dok laganim i prozračnim čajevima dodajemo lagane i prozračne note meda (npr. cvetnog). Cilj je da se oba ukusa osete i stvore harmoniju.

Prilikom odabira meda za vaše čajeve imajte na umu koje čajeve preferirate i s kojim ćete med kombinovati. Ukoliko koristite bele čajeve, upotrebite med lucerke ili neki drugi neutralnog ukusa. Ako više volite crne čajeve, kombinujte  ih sa  medom od heljde ili lipovim medom. Volite li citrusni ukus čajeva, koristite  med od narandžinih cvetova. Za voćne note čaja pobrinuće se med od maline ili brusnice. Čajevi cvetnog ukusa dobro se nadopunjuju s većinom vrsta meda, a cvetni, maslačkov i med od cvetova jabuke su najsigurniji odabir. Popularne kombinacije su: čaj od metvice s medom od metvice, čaj i med od kadulje ili čaj i med od lavande. Specifičan med od narandžinih cvetova daje novu dimenziju većini čajeva.

Zbog svog sastava (fruktoze i glukoze), med je slađi od šećera, što znači da  je za zaslađivanje čaja potrebno manje meda nego šećera. Stepen „slatkoće“ razlikuje se od meda do meda, zato pri svakoj promeni meda prvo nađite meru. Med dodajemo u topao čaj radi topljivosti, ali ne u vreo, i to najbolje drvenom kašičicom, da se ne bi uništila njegova hranljiva svojstva. Mešamo med dok se ne rastopi.

Jedino kada med ne upotrebljavamo u čajevima je kada koristimo čajeve za lečenje bolesti želuca i creva, žuči,  brubrega i mokraćnih kanala.

Med naših krajeva

Red je da nabrojimo med koji najčešće možemo naći u našim krajevima, i to s obzirom na pašu pčela: bagremov med, cvetni, livadski, šumski med, kestenov, smrekin, kaduljin med, metvicin, lavandin, lipov, maslačkov, med od matičnjaka…

Nešto egzotičniji na našem meniju je med: lucerkin, heljdin, repičin, med od narandžinog cveta, med od cveta jabuke, suncokretov med, hrastov med, malinov med, med od brusnice, med od avokada, eukaliptusov med i drugi.