Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО ЦВЕТ ЗА ЦЕЛУ ГОДИНУ: Невен, биљка која не вене

ЦВЕТ ЗА ЦЕЛУ ГОДИНУ: Невен, биљка која не вене

666

Различите врсте невена воде порекло из различитих делова света, из Европе, Северне Америке, Африке и Азије. У историји је познат још од античких времена, а још су стари Египћани познавали његова лековита својства. На европском подручју гаји се од 12. века. У нашем језику је од давнина познат као “невен” – биљка која не вене, односно, која цвета готово током читаве године. У народу невен зову још и прстенчац, зимород, жутељ или огњац, а у прошлости је често називан и «весником кише», јер цветови, уколико ујутру остану затворени, најављују падавине.

Наши народни обичаји говоре да ће мушкарац вечно бити веран девојци која му поклони букетић невена, али и да ће девојка, којој посејан невен не никне, увенути за својим изабраником. Једна легенда о невену каже како се неки млади Римљанин заљубио у девицу која је живот посветила богињи кућног огњишта Вести, па ју је одвео из храма, али је она убрзо потом умрла. На њеном гробу, каже прича, од тада непрестано расте невен, као помен на њену младост и чедност. Први хришћани називали су невен «Маријиним златом» и украшавали њиме Богородичине кипове. У Енглеској постоји обичај да се невести на главу ставља венац од невеновог цвећа, како њена љубав према младожењи никада не би увенула.

Воли сунце, трпи сушу, али не може без воде

У питању је једногодишња, или ређе, двогодишња зељаста биљка, чије је стабло избраздано и усправно, покривено чврстим и кратким длачицама и висине 20 до 70 цм. Невенови листови су разнолики и разликују се у зависности од положаја – док листови на дну биљке имају крилате дршке, они у средини обавијају стабло, а листови при врху дугуљасти су или имају облик копља. Главица невеновог цвета обликује се на врху сваке стабљике, пречник јој је 5 до 10 цм, а одликује је јарка жута или наранџаста боја. Невенов цвет има врло интензиван, често и отужан, готово пресладак мирис.

Познато је двадесетак врста невена, од којих су неке дивље, а неке култивисане. Такође, узгојени су и разни украсни варијетети, који се одликују разнобојним цветовима и често красе дворишта и баште. Култивисани невен има богатије цветове и двоструке латице, док дивљи невен успева углавном у близини винових лоза. Код нас је најраспрострањенији невен средње висине, добијен укрштањем високе врсте невена која потиче из Африке и патуљасте врсте која води порекло из Француске. Неке врсте невена, оне високе, намењене су за резани цвет, док су ниске врсте погодне за цветне површине.

Невен воли топлоту, погодују му положаји на сунцу и добро подноси сушу. Ипак, потребна му је вода како би се правилно развио. Успева најбоље у областима са умерано влажном и умерено топлом климом. Може расти и на сувом сиромашном земљишту, али тад највише трпи цвет невена који постаје мањи и не тако меснат.

Добар предусев и још бољи комшија

Период вегетације невена траје до првих јесењих мразева. Када посејете семе невена, биљка ниче већ за 4 до 5 дана, а развија се потпуно такође врло брзо и цветови се појављују већ за 40 до 50 дана.

Невен се у плодореду успешно гаји после било које културе, али је и добар предусев за друге културе. Припремите земљиште, очистите од корова и окопајте место које сте одредили да ће красити невени. Не претерујте са ђубривима. Нахраните земљу, али не претерано. Невен се сеје у пролеће, почетком марта. Најбоље је да је температура од 13 до 16 степени.

Семе ставите на дубину од 2 до 3 цм, а размак између редова треба да буде око пола метра. Након ницања, саме биљке ће се проредити и распоредити док расту. Потребно је с времена на време лагано окопати земљу око невена, да бисте избегли закоровљавање. Невен, иначе, има одличан утицај на воће и поврће у борби против разних штеточина. У органској производњи поврћа препоручује се садња невена око других биљака, јер привлачи пчеле и друге опрашиваче. Нарочито је добро узгајати га поред купуса, лука, парадајза, шаргарепе и краставца. Ако се поврће узгаја у пластенику, невен се чак може посадити и испред улаза у пластеник, јер ће чак и тако благотворно деловати на друге биљке. С друге стране, невен не треба садити поред пасуља јер, иако одбија многе болести и штеточине, невен смета овом поврћу.

Ако желите да пресадите невен из врта у саксије како бисте га имали и на балкону, идеално време су март и април, када је невен у фази два до четири права листа. Пресадите га, водећи рачуна о вретенастом корену. Уколико желите да посејете директно у саксију, потребна вам је саксија средње величине у коју ставите две до три семенке. Дубина на којој треба да је семе је око 2 до 3 цм. Оставите саксију на сунцу и редовно заливајте. Када за недељу дана почне развој биљке, водите рачуна и одстрањујте коровне израштаје из саксије на време. Овој биљци одговара редовно, али умерено заливање, а више воде јој је потребно у периоду након клијања, па тада треба обилно заливати невен.

Што га чешће беремо, чешће и цвета

Цваст невена, који цвета од јуна па све до септембра, терминална је главица пречника од 4 до 7 цм. Цветови језичастог облика поређани су у 2 до 3 реда. Цваст је обично јарконаранџасте боје. Цветови се у септембру суше и тада постају погодни за сакупљање, ако желимо да искористимо његово лековито дејство.

Невен цвета неколико пута у сезони, а генерално правило је – што га чешће берете, чешће и цвета. У лето, крајем јула или почетком августа, приметићете да доњи листови добијају жућкасту боју, и тада биљке треба покосити на висини од 15 цм изнад земље. Тако покошену њиву треба нађубрити азотом са 30 кг / ха. Већ за око три недеље, невен ће поново цветати, а процес бербе се може обављати у још неколико наврата, све до касне јесени, односно све до првих мразева. Најбоља берба невена је у августу, јер је тада невенов цвет најквалитетнији.

Када је реч о ручној берби, са њом се може почети већ крајем маја и то сукцесивно, сваког другог – трећег дана. Код ове методе, цвет се бере заједно са чашичним листовима, док се крунични листови чупају накнадно. Убрани цветови се одмах транспортују на сушење. Цветови невена богати су вредним каротеноидима који су значајни за здравље организма, а искусни узгајивачи знају да су при сакупљању невена најзначајнији примерци с јарком наранџастом бојом, јер су управо они најбогатији каротеноидима.

Цвасти невена суше се одмах након брања, јер ће се тако најбоље сачувати њихов квалитет и боја. Мање количине невена можете сушити на промајном месту, у сенци, раширене у танком слоју, док су за веће количине цвасти потребни услови сушења у сушарама, на температури између 35 и 40°Ц.

Зачин који храни и лечи

Цветови и листови невена имају помало горак укус, али су јестиви и љубитељи необичних и нових укуса, одавно су их уврстили у свој јеловник. Осушене и издробљене латице овог цвета, додате у малим количинама, даће особен укус домаћем хлебу или омлету. Латице невена могу се кувати и на пари, саме или уз поврће, а осим специфичне ноте, јелима ће додати и нутритивне вредности, јер садрже каротен који се у организму претвара у витамин А. Од невена се може кувати и чај који је укусан и врло благотворан за цео организам. Невеном из баште се пред крај вегетацијске сезоне могу нахранити и домаће животиње, пре свега кокошке и свиње.

Штити главне културе од инсеката и нематода

Иако се често гаји само због своје лепоте, невен је ипак примарно лековита биљка, која има веома широку примену у званичној и народној медицини, као и у козметици. Ова биљка је такође значајна и у повртарству и воћарству, јер је ефикасан борац против инсеката, па важи за заштитника главних култура и земљишта. Доказано је да контролише популацију нематода у земљишту и тако брани корење других биљака од паразита.

Лек широког спектра

Ова биљка убраја се у једну од најлековитијих које расту на нашим просторима и има заиста широку примену у медицини. Међу најзначајнијим лековитим својствима невена су противупално и антибактеријско деловање, помоћ при зарастању рана, убода, опекотина, смрзотина, уганућа и отеклина, стимулација рада јетре и бубрега, благотворан утицај на мокраћни тракт и регулисање пробавних тегоба. Невен је делотворан и у борби против вируса херпеса и хепатитиса, а лечи и проширене вене и хемороиде. При првим знацима прехладе, невен се користи за испирање уста и грла, а инфузија од невена помаже и код болести желуца, бубрега, жучне кесе, јетре и црева. Невен такође умерено снижава крвни притисак, делује против очних болести и против упорних повраћања. Значајна су и његова деловања на менструалне тегобе. Често се препоручује као природно средство за регулисање менструалног циклуса, нарочито у пубертету и климаксу. Чај од невена је веома користан и у сезони грипа, јер јача имунитет.

У кремама које подмлађују

Невен се у козметици пре свега се користи у производњи биљних крема за негу коже. Захваљујући антиоксидансима које има у свом саставу, невен кожу штити од превременог старења, а враћа јој и природну влажност па је нарочито погодан за суву кожу. Уљани екстракт невена често се додаје и сапунима за прање коже која пати од екцема или псоријазе, као и коже склоне разним алергијама и иритацијама. Невен можете додати и препаратима за негу које сами припремате. Уљани екстракт невена биће веома благотворан додатак у припреми пилинга, маски или серума. Примера ради, две кашике уља од невена помешане с кашиком павлаке, даће сјајну маску за освежавање лица коју можете применити након сунчања или непроспаване ноћи. Маску у дебелом слоју нанесите на лице и оставите да делује пола сата, а након тога се умијте топлом водом и на влажну кожу нанесите невеново уље.

Још један рецепт за кућну козметику може бити и балзам за ноге који ћете припремити тако што ћете 5 кашика невенових латица прелити шољом угрејаног сунцокретовог уља. Када смеса одстоји 4 сата, процедите је и освежите кожу стопала.