Насловна АРХИВА ДРАГОЦЕН ПОЛЕН УЉАНЕ РЕПИЦЕ

ДРАГОЦЕН ПОЛЕН УЉАНЕ РЕПИЦЕ

Подстиче развој заједница, па се јака друштва могу однеговати и припремити за главну пашу чак и кад нема меда за врцање

2084
Фото: Pixabay

Почетком марта, по 35. пут одржано је велико саветовање пчелара на Пољопривредном факултету у Новом Саду. Овај значајан скуп организовали су Савез пчеларских организација Војводине, Пољопривредни факултет и Институт за ратарство и повртарсво на Римским шанчевима.

Саопштења на највећем пчеларском скупу у нашој земљи пратило је више од 1.000 пчелара из Србије, Републике Српске, Македоније, Хрватске, Мађарске и Румуније. Највеће интересовање привукла су излагања о медоносном биљу, прикупљању и примени пчелињег отрова, ефикасности пчеларења уз присуство варое, подстицајима у пољопривреди и о руралном развоју.

За негу легла и залихе

Др Ана Марјановић Јеромела, стручњак Научног института за ратарство и повртарство у Новом Саду, истакла је значај уљане репице у пчеларству. Почиње да цвета у другој декади априла, богата је поленом и нектаром, који су пчелама драгоцени две-три недеље. Добро утичу на обнову и развој заједница, па се јака друштва могу однеговати чак и кад нема меда за врцање. Такве заједнице ће касније, на багремовој паши, дати одличне приносе меда и осталих пчелињих производа.
Када је година добра, пчеле по хектару сакупе од 100 до 150 килограма меда и велике количине полена. Мед од уљане репице спада у прву класу. Садржи 47 процената глукозе, фруктозе 52 и сахарозе 1,5 одсто. Цветови га луче непрекидно, па их излетнице током дана посећују у више наврата, чак и кад су температуре ниже.
Велике количине полена уљане репице друштва искористе за негу легла и градњу сатних основа. Постављањем рама грађевњака добија се доста најквалитетнијег воска и истовремено смањује опасност од варое. На овој паши сакупљају се и резерве цветног праха за зимски период.

Да би било ефикасно опрашивање усева и сакупљање нектара и полена, по хектару уљане репице треба поставити до три кошнице (са свих страна парцеле). Најбоље је да се доселе када је 5–10 одсто биљака у цвету.

Фото: Pixabay

Сакупљање пчелињег отрова

– Због лековитих састојака који имају велику биолошку активност пчелињи отров добија све значајнију примену у медицини, фармацији и козметици – каже проф. др Михдам Јашић, с Фармацеутског факултета у Тузли. – Стварају га младе пчеле старости две-три недеље и депонују у затку где остаје до краја живота, или тренутка кад се пчела мора бранити па га преко жаоке испушта на непријатеља.
За прикупљање пчелињег отрова користи се специјални уређај (сакупљач) за екстракцију путем електростимулације, који се поставља на улаз у кошницу. Пчелар који сакупља отров не сме бити алергичан на убод пчеле, мора бити здрав, да користи заштитну маску и хигијенске рукавице, чисто одело и стерилисан сакупљач који у функцији не сме бити дуже од једног сата. Добри резултати се постижу ако се посао сакупљања отрова обавља у време интензивне паше. Најбоље време за сакупљање отрова је 9–12 и 15–18 сати, при температури 22–27 степени. Сезона траје од 15. априла до 15. јула.

У тренутку када пчела слети на водиче сакупљача, активирају се електрични импулси, она интензивно убада „непријатеља“ (стаклену плочу) и на њу оставља отров. На стакленој плочи остаје само отров, али не и жаока, тако да пчела не угине, већ наставља да живи. После програмираног времена, импулси попусте, пчеле престају да убадају, стаклена плоча се вади, отров скида и пакује у срерилисане тамне стаклене бочице. За прикупљање једног грама отрова потребно је између 15.ооо и 20.000 пчелињих убода.

ВАРОА НИЈЕ ЗАУСТАВЉЕНА

Према речима пчелара и стручњака за пчеларство из Сегедина, у Мађарској, Иштвана Јановића, узроци ширења варое (крпеља) углавном су нестручно и неорганизовано уништавање, непридржавање упутстава и коришћење неефикасних лекова. Неопходно је да се паразити контролишу целе године, јер њихов број нагло расте од априла, а максимум достиже у септембру и октобру. Истовремено, број пчела се смањује, па их почетком јесени има мање него варое. Најбоље време за сузбијање паразита је јул и август, а ако се закасни, доћи ће до слабљења и губитка друштава. У периоду кад пчеле у кошницу уносе нектар и полен користи се мравља, млечна и оксална киселина, да се употребом хемијских средстава не би загађивао мед и остали пчелињи производи. Ако се посао обави стручно и на време, може се уништити и до 98 одсто крпеља.

С.П.

Добро јутро број 540 – Април 2017.