Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Рефлектујући панели за пољопривреду

Рефлектујући панели за пољопривреду

291

Вељко Милковић, новосадски изумитељ и члан Српске академије иумитеља Нови Сад, идејни је творац и аутор патента самогрејне еколошке куће, којих је у Србији за три деценије саграђено десетак. Наиме, ове еколошке земунице показале су се као одлична инвестиција, захваљујући рефлектујућим панелима који могу да се користе и у пољопривреди.

Александар Николић, један од власника такве куће, који у њој с породицом живи више од 30 година, наводи како се не брине о огреву, а кућа му је заштићена од разних вибрација и буке.

– Њена изградња била је јефтинија у односу на надземне куће, јер нисам имао трошкова за цреп, кровне конструкције, олуке, а не размишљам ни о спољној зидној изолацији, малтерисању и фасади – наводи Николић.

Објекти не изискују дубоке темеље

Овакав тип градње, уложено врати најдуже за десет година, па се кућа буквално сама отплати јер се ради о конструкцијама с рефлектујућим површинама, које су показале да могу да уштеде на грејању и до 85 одсто. Такође, они који станују у њима, наводе да се и на осветљење уштеди око 30 одсто. Разлог томе је што уместо обичног крова имају земљану заштиту, што штити кућу од ниских температура током зиме, али и високих током летњих месеци. Још једна предност је у томе што су и зидови заштићени од ерозије, па код соларне еко земунице треба најмање улагања, којима се добија највећа уштеде енергије.

Водити рачуна о подземним водама

Милковић , идејни творац самогрејне еколошке куће, наводи како за овај тип објеката нису потребни дубоки темељи, као ни остава за огрев, али ни велики потрошачи, попут котлова за парно грејање, радијатори и пећи. Кључ је у томе, што су њени темељи укопани на око метар у земљу. Ипак, саговорник истиче како изградња није могућа баш у свим деловима земље, због подземних вода. За њену изградњу добри су валовити терени, али се одлично показала и у равници.

Трећа зелена револуција на прагу – може ли робот заменити фармера?

– Заправо, читава мудрост је у томе што се уштеда у грејању заснива на површинама које највише рефлектују директно и дифузно зрачење сунца. Реч је о сјајном премазу, алуминијумској фолији и лимовима на чврстој подлози. Дозвољено је да фолија буде и млечнобеле боје, пошто због дифузије нису велики губици, а поставља се непосредно уз прозор- објашњава за Добро јутро Вељко Милковић.

Рефлектујући панели у пољопривреним објектима

Све наведено може да се примени и у пољопривреди, јер је овај принцип посебно интересантан у узгоју свих врста домаћих животиња.

– Штале и стаје могу да се изграде по сличном принципу као самогрејне еко – куће, јер се заправо повољнијом температуром омогућава већа продуктивност у производњи хране. Објекти са земљаном заштитом могу да се прилагоде за узгој свих врста домаћих па и других врста животиња – објашњава наш саговорник.

Примена и узгоју печурака

Због бржег раста и сазревања биљака, ефекат пропусности може да се угради на стакленику или пластенику, а поред узгоја одређених пољопривредних усева, сличан принцип може да се употребљава и за узгој печурака, десалинизацију морске воде или дестилацију загађене воде.

– Ови панели су се одлично покалази у у сушарма, оставама и магацинима за храну, али и у винаријама. Све ово је изводљиво по концепту самогрејности – закључио је он.

Подсећања ради, у новембру 2002. године Милковић је добио највеће признање – новембарску повељу Града Новог Сада за пројекат еко куће, као и за изузетан допринос за иновације у области екологије и енергетике. Касније, 2009. године, добио је и признање за једну од девет најбољих технолошких иновација у Србији. Затим следи Међународна награда за одрживост „Energy Globe Award 2010“, када је овај изум постао национални победник за Републику Србију за 2010. годину.

Љиљана Миловановић

Фото: Приватна архива