Насловна РАЗНО Европска комисија предложила закон о забрани увоза робе повезанe с крчењем шума

Европска комисија предложила закон о забрани увоза робе повезанe с крчењем шума

255

Уколико се усвоји предлог закона о забрани увоза, становници земаља Европске уније више неће моћи да конзумирају и користе говеђе месо, кафу, какао, палмино уље, соју и дрво због којих је у другим деловима света искрчена шума.

Нови предлог закона о увозу робе на тржиште Европске уније забрањује увоз производа који су повезани са дефорестацијом. На списку робе за коју ће пре уласка на територију ЕУ бити потребно да се докаже да није допринела крчењу светских шума нашли су се говедина, какао, соја, палмино уље, кафа и дрво, као и неки њихови деривати.

Две недеље након 26. Конференције о климатским променама (COP26) на којој су светски лидери постигли споразум којим се обавезују да ће предузети мере како би зауставили крчење шума, Европска комисија је предложила закон којим би се примењивала обавезна правила за увоз одређених производа на тржиште ЕУ.

Иницијално, уредба покрива шест производа: говеђе месо, кафу, какао, палмино уље, соју и дрво. Правила се односе и на неке споредне деривате, као што су чоколада, кожа, шперплоча, кутије за палете, бурад и дрвени рамови за слике.

На листи забрањеног увоза није се нашла гума, што су оштро критиковали еколошки активисти. Поред овог пропуста, активисти истичу да су безразложно изостављени други рањиви екосистеми као што су бразилска савана Сераду и тресетишта у југоисточној Азији, који важе за велика складишта угљеника.

Од 1990. до 2020. свет је изгубио 420 милиона хектара шуме, површину већу од Европске уније. Главни покретач дефорестације је пољопривредна експанзија повезана са узгојем соје, палминог уља, какаоа, кафе, говедине и дрвећа. Према извештају Светске фондације за природу (WWФ), потрошња унутар ЕУ одговорна је за 16% крчења тропских шума повезаних са међународном трговином.

Године 2020. близу 1,2 милиона људи се путем кампање Тогетхер4Форестс, коју су предводиле невладине организације, придружило отвореној јавној расправи Европске комисије на тему крчења шуме и пружили подршку за законско решавање утицаја ЕУ на светске шуме и друге екосистеме.

Ако предлози закона буду усвојени, компаније ће морати да докажу да производи нису повезани са крчењем шума. Органи за спровођење будућих регулатива у државама чланицама имају неопходна средства којим би контролисали да ли је роба која улази у ЕУ повезана са дефорестацијом.

Циљ нових правила је спречавање деградације и крчења шума. Њихова примена би такође значила смањење од најмање 31,9 милиона тона емисије угљеника у атмосферу сваке године.

Паралелно овом закону, Европска комисија је најавила нове законе за заштиту европског тла. Око 70% европског земљишта сматра се нездравим због пољопривреде, загађења и ширења урбаних средина, док се милијарду тона земље испере сваке године ерозијом. Комисија, која регулише квалитет ваздуха и воде, саопштила је да ће законске предлоге објавити 2023. са циљем очувања доброг здравља земљишта широм ЕУ до 2050. године.

Извор: Клима 101