Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Фебруар је време за прво зимско прскање у воћњацима

Фебруар је време за прво зимско прскање у воћњацима

2718
Spring works in the garden, farmer spraying the trees with chemicals in the orchard

На самом почетку календарске године почиње и заштита воћака, јер већина штетних инсеката и паразита, проузроковача болести, изгубила је свој биолошки сат, па су неки остали у крошњама. За оне који су отишли у зимско склониште, буђење ће бити раније, што наговештава да током ове вегетације, посебно у првом делу, не сме да изостане ниједно прскање хемијским препаратима.

Прво прскање, зимско, превентивна је заштита воћака од болести листа и плода и спречавање развоја штетних инсеката. Међутим пре прскања најбоље је прво прегледати и орезати воћке и на тај начин уштедети на количити препарата, а узгред је и заштита квалитетнија, и дебљи пресеци се дезинфикују.

Прскање током фебруара до почетка марта

Зимско прскање обавља се током фебруара до почетка марта, пре него пупољци много набубре, јер их у тој фази бакар може спалити. Воћари у чијим засадима су и јабучасте и коштичаве врсте треба да знају да се коштичаве воћке штите раније, јер код њих вегетација почиње пре него код јабучастих. Напомињемо да није сваки дан погодан за „зимски млаз“. Треба сачекати да се температура устали на пет Целзијусових степени, а ради се по сунчаном дану, без ветра, када се не очекују падавине.

Spraying a fruit tree with an organic pesticide or insecticide in early spring.

Зимско прскање је уз јесење плаво, по тврдњама стручњака за заштиту биља, најбитнија заштита, те га не треба прескакати. У свим воћарским рејонима овим прскањем на јабуци се спречава развој паразитних гљива проузроковача чађаве краставости листа и плода, трулежи плодова, стаклокрилца и бројних врста лисних и штитастих вашију.

Зимским прскањем у засадима крушке уништавају се органи за размножавање гљиве проузроковача чађаве краставости, лисне пегавости и бактериозне пламењаче.

Уништава се монилија

Овим млазом уништавају се и паразитна гљива монилија, проузроковач палежи цвета и трулежи плодова, која заражава првенствено коштичаве воћке, а неретко се јавља и у засадима јабука и крушака. У шљивицима треба уништити и проузроковача пламењаче и бројне врсте вашију, а све већи проблем су и поткорњак и жилогриз.

У бресквицима се сузбијају лисне ваши

Зимско прскање не би требало да изостане ни у бресквицима. У њима је све чешћи вирус шарке, који се јасно види и на плодовима. Против вируса још увек нема лека, али ваља сузбити лисне ваши које га преносе. На препаратима не треба штедети ни када је реч о воћњацима под вишњом, трешњом, дуњом и ситним воћем – малином, купином и другим, мање гајеним врстама.

Зимским млазом воћке се обилно прскају („купају“) комбинацијом парафинског уља и бакра. Бакар овде има функцију фунгицида, служи против гљивичних обољења, док је уље инсектицид и акарицид.

Негде су довољни само бакарни препарати

У ретким воћњацима у којима током минуле вегетације инсекти нису правили велике штете, могу се применити само бакарни препарати. Да би се са сигурношћу то знало, воћке треба ваљано прегледати, па ако се не виде беле наслаге, које упућују на штитасте ваши, јајашца од лисних вашију и слично, уљни инсектициди могу да изостану, па се тако смањују трошкови.

Уљни препарати код проблематичних врста

Уљни препарати су обавезни код „проблематичних врста“ као што су јабука, крушка, дуња, односно код воћака које су подложне нападу многих инсекатских врста, поготово оних које полажу јаја на стабла (смотавци, крушкина бува, гриње…)

Дакле, за зимско прскање употребљавају се фунгициди на бази бакра, уљни инсектициди и њихове мешавине. Од фунгицида на бази бакра на тржишту се могу наћи: funguran, bakaroksihlorid 50, cuprozin, cuproxate, cuprablau, бордовска чорба итд. Од инсектицида на бази парафинског уља користе се галмин, летол, бело уље и огриол. Готове смеше су плаво уље, црвено уље и модро уље. Пракса је показала да је од готових смеша најбоље плаво уље због довољне количине бакра која је већа него у црвеном уљу.

Када сами правите смешу будите пажљиви

Када се смеша прави на сопственом имању прво проверите која је количина бакра по килограму препарата, односно количина уља у литру инсектицида, и која се количина препоручује. Оквирно, то је 30–50 грама бакарног препарата и 200–300 мл уља на 10 литара воде. Значи да на 100 литара воде ваља додати 300–500 грама бакарног препарата и дватри литра уља. Ипак, мешавину не треба припремати одокативно.