Насловна РАЗНО Формиран Стручни савет за подршку млечним фармама

Формиран Стручни савет за подршку млечним фармама

497
Фото: Pixabay

У Србији је формиран стручни тим који ће фармерима на млечним фармама пружити стручну помоћ за нормалан и ефикасан рад у условима измењених околности због ситуације са корона вирусом, а један од првих корака је и организовање бесплатног онлине вебинара, саопштила је данас немачка компанија САНО.

Нове околности су наметнуле и нове процедуре приликом одласка на њиву, исхране животиња, али најпре ће се размишљати о уштедама и продуктивности, а фармери неће бити препуштени сами себи, саопштио је САНО који је иницијатор формирања стручног тима.

„Стручни савет за унапређење млечних фарми састављен је од ветеринара, универзитетских професора, искусних фармера, банака, страних фондова и струковних организација, а мечне фарме су прве одабране због већ постојећег заокружееног модернизованог система рада“, наводи се у саопштењу и додаје да фарме функционишу уз употребу наменског софтвера, аутоматизације и модерног менаџмента стада.

САНО је најавио да ће једна од првих активности Савета бити организовање бесплатног онлине wебинара чија ће тема бити „Обављање редовних послова на фарми у условима опасности од вируса цороне уз истовремено унапређење пословања“.

„Начин рада на млечним фармама је увелико модернизован и на великим српским газдинствима где се користе софтвери за праћење сваке краве, доста тога може да се ради на даљину, све више се аутоматизују процеси рада, а ми хоћемо да помогнемо свакој млечној фарми да боље, лакше и профитабилније ради“, рекао је дирктор САНО за Југоисточну Европу Бранимир Кампл.

Члан Стручног савета и домаћин једне од најуспешнијих српских фарми која обележава 60 година рада Давид Мужлаи рекао је да модерно управљање фармом има многе предности, чак и у оваквим условима измењеног начина рада.

„Уз софтвер Афимилк на фарми, фармери су добили много мирнији живот, могу да управљају фармом из било ког места света, преко телефона а најочигледнији резултати су смањење трошкова, боља је репродукција, смањен је међутелидбени размак, много брже и квалитетније се добијају анализе здравља крава и нема губитака које су раније постојали“, рекао је он.