Насловна РАЗНО „Гастро фест“ окупио гурмане из Бечеја и околине

„Гастро фест“ окупио гурмане из Бечеја и околине

194

Пети „Гастро фест“ и овога пута окупио је породице, љубитеље добре хране и пића из општине Бечеј и околних места, који су имали прилике да дегустирају бројне специјалитете, домаћа пива, ракије, вина и сокове.

Манифестација је, уместо у Горанском парку силом прилика одржана у другом амбијенту, на Градској пијаци у Бечеју, али то није утицало на квалитет понуде и самог програма.

„Гастро фест је ове године требало да траје два дана. Међутим, временски услови су нас приморали да све садржаје пребацимо у један дан. Уједно, морали смо да променимо локацију јер нисмо желели да због једне манифестације уништимо парк. Веома смо задовољни одзивом посетилаца, који су заиста имали богату понуду разних ђаконија и специјалитета. Идеја нам је била допринесемо развоју војвођанске гастрономије, да стара јела отргнемо од заборава, али и да представимо и промовишемо нове правце гастрономије. Мислим да смо успели у томе“, рекао је Даниел Јовановић, организатор „Гастро феста“.

Осим музичких програма, радионица за децу, посетиоци су могли да обиђу продајне штандове више од 50 излагача из Војводине. Понуда је била веома богата и специфична, а „Гастро фест“ је ретка прилика где се могу дегустирати, а потом и купити разни домаћи производи, којих нема у продавницама и великим маркетима.

„Посетиоци код нас могу да купе сок од грожђа, који је познатији као шира. Реч је о природном соку, добијеном пресовањем грожђа. Не садржи нити конзерванс, нити винобран. Такође, бавимо се и производњом рена“ објашњава Јанош Шомођи из Хајдукова.

Они који воде рачуна о својој исхрани и избегавају употребу индустријских шећера, могли су да пронађу алтернативу по свом укусу.

„Моји производи су углавном без белог брашна и шећера. Од заслађивача користим мед, агавин сируп, урме и користим углавном спелтино брашно. Такође, у понуди имам и безглутенске производе, чија пудинге, сирове куглице, гранола, торте без шећера“ каже Биљана Свирчевић, власница пекаре „Здраво од биљке“ из Новог Сада.

У казанима су се кувала различита јела – од срнећег, преко овчијег, до свињског гулаша, затим шкембићи, а у понуди су биле и различите пасте и насува, као и јела од рибе и са роштиља.

До раних поподневних сати катланке су испражњене, што је куварима највећа похвала и највеће признање.

„Човек не може сваки дан да једе срнетину, па мислим да је због тога гулаш од тог меса брзо поједен. Такође, тражена је и овчетина, а људи воле и шкембиће“, објашњава Ференц Сабо Пос, краљевски кувар из Витешког реда кувара аматера из Бачке Тополе.

Иначе, одржано је и такмичење у кувању рибље чорбе „Борба чорба“. Прво место заузела је екипа Банатски кувари, друго место освојио је Чаба Шољмоши из Михајлова, док је треће место заузео Душан Лукин из Кикинде.

Када је реч о надметању младих кувара из средњих стручних школа, прво место заузела је екипа из Новог Кнежевца, друго из Сомбора, а треће из Економско-трговинске школе Бечеј.

Зорана Љубојев