Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Gde god je vinograd, tu su i grinje

Gde god je vinograd, tu su i grinje

532

Lozina lisna grinja šiškarica (Eriophyes vitis) se može videti u svim rejonima u kojima se gaji vinova loza. Oštećenja koja izaziva su poznata kao lozina krasta ili erinoza. Grinja ima cilindrično telo svetložute boje. Tokom godine se razviju tri generacije. Prezimljava grinja treće generacije u pupoljcima vinove loze, u dlačicama između ljuspica pupoljaka, obavezno u grupama. U jednom pupoljku može se naći i do 1.000 grinja.

Tokom proleća, kada temperature pređu 15 stepeni grinje počinju da se hrane i polažu jaja. Kada se pupoljci otvore i pojave cvetovi i listovi odrasli insekti i nimfe odlaze na naličje lista, sišu sokove i uzrokuju obrazovanje bradavičastih izraštaja. Na licu lista izraštaji su tamnozelene boje, dok su na naličju obrasli žućkastim dlačicama. Listovi, takođe, usled ishrane grinja, mogu početi da se uvijaju, da menjaju boju i oblik – postaju smeđi, cilindričnog oblika i na kraju otpadnu.

Grinje najređe napadaju najmanje i najmlađe listove. Na pupoljcima mogu dovesti do izumiranja i deformacije lastara. Stepen napada zavisi i od sorte vinove loze. Najčešće napada sorte koje imaju maljavije listove. Oštećenja usled napada ogledaju se u poremećaju fotosinteze, umanjenom sadržaju ugljenih hidrata, a povećanom tanina. Izdanci imaju slabiji prirast, tanke letoraste i sitnije listove. Pošto se grinje nalaze u pupoljku, u nove vinograde mogu se preneti inficiranim sadnim materijalom ili kalemljenjem. Način suzbijanja grinja šiškarica zavisi od inteziteta napada. Ako je on slabiji, preporučuje se da se uklone i spale inficirani listovi, a ukoliko je veći, potreban je hemijski tretman odgovarajućim insekticidima.

Piše: Dipl. ing. Milena Dražić,
savetodavac za zaštitu bilja PSSS Valjevo

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.