Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Говор цвећа некако с пролећа

Говор цвећа некако с пролећа

470

Март је идеалан месец за садњу појединих врста украсног биља, а посебно је погодан за садњу ружа. Током овог месеца требало би да проредите и пресадите лековито и зачинско биље, као и да орежете жбунасто биље попут ружа, хортензија, перене. Љубитељке собног цвећа имаће пуне руке посла, јер креће пресађивање из мањих у веће саксије. У новосадском Јавно-комуналном педузећу „Градско зеленило“ истичу да је најповољнији период за садњу украсног шибља и цвећа у периоду пре кретања вегетације или у периоду када биљка мирује, односно у рано пролеће. 

– Приликом садње треба водити рачуна о квалитету садног материјала, о правилном распореду грана, крошње, о компактности и величини бусена и о начину и месту садње. Биљке се могу садити и у летњем периоду, али само ако се налазе у контејнеру или саксијама. После садње биљке цвеће треба одржавати и неговати, односно редовно заливати и прихрањивати – кажу у маркетинг служби овог предузећа.

Пре садње цвећа, земљу треба обогатити НПК 7-14-2 ђубривом и то са 60мг/м2. Почетком марта саде се и луковице, гладиола, љиљан и бегонија. Како би цвеће успело потребно је да прође опасност од мраза, а луковице треба поставити на место где добијају пуно светлости.

Гладиоле се саде на размаку од 12 до 15 цм, бегоније од најмање 25, а љиљани од 30 цм дужине. И ноћна фрајла се сади током марта. Ово цвеће воли светла места и земљиште које је богато хумусом. Одличан је избор за почетнике, јер је врло отпорна на мразеве и не захтева посебну негу.

У марту је добро и кренути са пресађивањем.

– Најповољније време за пресађивање биљака је управо сада, пред почетак интензивне вегетације. Да би се пресађивање обавило брзо и успешно потребно је  припремити мешавину свеже земље и песка, а затим припремити и материјал за дренирање саксија – кажу у овом предузећу. 

Биљке које се пресађују требало би залити 2-3 сата пре премештања у другу саксију, како би их лакше вадили. Уколико се користе теракот саксије, њих пре употребе, треба оставити потопљене у чистој млакој води око сат времена.

– Уколико биљка није прерасла саксију, можете без пресађивања освежити земљу. Из  саксије се извади површински слој испошћене земље, од око 10 цм, и замени се новом свежом земљом. Након тога залити биљку – кажу у Зеленилу

Као што је познато цвеће је и симбол комуникације, а говор цвећа је понекад оригиналнији од самих речи. На сајту новосадског Градског зеленила можете детаљно прочитати о томе у којој прилици треба поклонити одређену врсту цвећа и водити рачуна о његовој боји.

Тулипан је симбол поноса и славе, црвени се везује за љубав, а жути за безнадежну љубав. Орхидеја представља жељу за успехом и посебност, а нарцис самољубље. Љиљан је сибмол бескрајне лепоте, чистоће и бесмртности. Магнолија је достојанство и отменост, мада по неком веровању ако их поклања мушкарац то означава његово неверство. Сунцокрет симболише снагу, понос, заједноштво, а када се поклања вољеној особи значи да је видите као центар свог света. Зумбул је  верност и непоколебљивост, јасмин оданост, а божур је симбол богатства. Бамбус је постојаност брачне заједнице, ђурђевак представља скромност, а особе које поклањау гербер желе да вам поруче да су усамљене и меланхоличне, док особе које поклањају далију желе да поруче како су несталне. Занимљиво је споменути које цвеће одговара којем хороскопском знаку што исто може бити значајно код поклањања цвећа. Ован воли лале, орхидеје, јоргован, бик се диви маку, дивљем љиљану и јорговану, близанци воле  ђурђевак, лале, маргарете, анемоне, глоксинију, ракови обожавају руже, јасмин и  гарденију. Лав воли сунцокрет, невен, гладиоле, жуте руже, девица се обрадује  јорговану, љиљану, мимозама и пољском цвећу. Ваге воле гербер, руже и хортензије, а шкорпије геранијум, далије, јасмин и гербер. Стрелац је за далију, каранфил, азалеју и љубичице, а јарац се обрадује љубичицама и гарденији. Водолија воли лале, ирис, цвеће љубичасте и плаве боје, а рибе камелије, љубичице, орхидеје и лале.

Текст: Љиљана Миловановић