Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ ИЗ МАШТОВИТЕ КУХИЊЕ ЛЕПОСАВЕ АНТИЋ: Божићни пост за хедонисте

ИЗ МАШТОВИТЕ КУХИЊЕ ЛЕПОСАВЕ АНТИЋ: Божићни пост за хедонисте

547

Пише: Андријана Глишић

Време поста увек доноси чувену дилему “шта јести и како укусне деликатесе заменити посним?” Иако се чини да је алтернативу тешко наћи, заправо је врло једноставно. Осим класичних јела, попут домаћег пасуља, рибе, низ је специјалитета, сланих торти, пита, ролата, али и колача који се укусом готово и не разликују од мрсних.

Београђанка Лепосава Антић извештила се у припреми разноврсних салата као што су мексичка, кромпир, салата с празилуком, посним мајонезом и црвеним купусом, а ту су пите од развучених кора, чувених савијача или готових, купљених.

Кад тесто одстоји, лакше се развлачи

– Пите могу бити са спанаћем, кромпиром, киселим купусом, која је и моја омиљена – каже Лепосава. – За њу користим брашно, воду и со да бих направила коре. Умесим тесто и обавезно га оставим да одстоји на собној температури минимум сат времена, а може и целе ноћи. Што дуже стоји, лакше се и боље развлачи.

А, развлачи га искључиво рукама, и то на памучном чаршаву – у круг, а затим отклања окрајке, у средину ставља фил и мота тако што подиже чаршав на горе и урола. Међу омиљеним предјелима издваја и слани ролат са спанаћем. Припрема је једноставна, а потребно је имати киселу воду, спанаћ, жуто и бело кукурузно брашно.

Од тога испечем кору на тихој ватри неких 20-ак минута. Уролам у крпу и тако се хлади. У фил иде кувани кромпир који изрендам или исецкам, сецкана кисела паприка која се сече на дугачке шните и 100 грама посног мајонеза. Обавезно мора да одстоји у фрижидеру 24 сата – истиче маштовита куварица.

Руска салата у фишеку од теста

Посна руска салата у њеној кухињи добила је нову примену. Њом пуни фишеке које прави од киселог теста за кифлице. У калуп у облику фишека ставља тесто које сече на траке и мота, затим га пече и на крају напуни салатом. Осмислила је и решење за хедонисте који уживају у укусу пице. О томе нам каже:

– Правим мини посне пице од истог теста као за класичну пицу, а премазујем их ајваром и додајем преко тога маслине и оригано.

Међу посластицама на Лепосавиној трпези обавезна је пита с јабукама коју прави од танких кора за питу или баклаве, гибаницу, јабука, гриза, уља, шећера и киселе воде. А, како то ради:

– Помешам киселу воду, гриз и уље и ту смесу мажем на три коре, док на четврту иду јабуке с мало гриза и жутог шећера, уролам и након печења прохладим и додам шећер у праху одозго.

Граноле Јелене Пешић из Панчева

Коштуњаво и суво воће, које нам је доступно у зимским месецима, у различитим комбинацијама може задовољити потребу за слаткишима и заменити нездраве колаче. Граноле Јелене Пешић из Панчева врло су укусна и здрава алтернатива. Прави их у три укуса – коштуњаво воће, брусница и сува вишња са белгијском чоколадом. Основа су овсене пахуљице у које се додају лешници, бадеми, чиа семенке, голице, мед, маслиново уље.

– Помешају се сви суви састојци, са друге стране се помешају маслиново уље и мед и то се сједини. Имам специјалну пећ у којој их печем 20 минута до пола сата на врелом ваздуху, како би се исушиле и сачувале све хранљиве састојке. Охлади се и онда додам брусницу или вишњу са белгијском чоколадом – испричала нам је Јелена.

Наравно, неизоставни део међу посним колачима су бајадере. Традиционалне, с орасима, омиљени су слаткиш већини сладокусаца, али данас су све популарније и с кикирикијем и лешником.

Крем од урми и лешника

Како у посним данима не би недостајало слаткиша, одлучила је да на листу тих производа дода и домаћи посни крем с природним и здравим састојцима.

– Испечем 15 урми и 100 до 150 грама лешника, ставим то у блендер, додам две кашике какао праха и воде до жељене густине. Може се додати и биљно млеко. Тај десерт може стајати у фрижидеру до недељу дана – тврди Лепосава.