Насловна АРХИВА ИЗМЕЂУ ДВЕ ПАШЕ: Сузбијање варое

ИЗМЕЂУ ДВЕ ПАШЕ: Сузбијање варое

504
Foto: Pixabay

Богата су и поучна искуства немачких пчелара у сузбијању варое. Од ове штеточине пчеле углавном штите превентивно, примењујући најновија сазнања пчеларске науке и праксе. Од краја пролећа до почетка јесени од овог опасног паразита штите их више пута, углавном мрављом киселином. Она вароу уништава и у леглу, без опасности да ће загадити мед и остале пчелиње производе.

Коришцење овог препарата захтева стручан рад, правовремену примену и поштовање упустава. За сузбијање варое током летњих месеци, без опасности од загађивања пчелињих производа, потребни су: 60-постотна мравља киселина, заштитне рукавице, филтер маска за нос и уста, парче апсорбујућег материјала (може и кухињски сунђер), кофа пуна воде, подњача са затвореним летом, резервни наставак и поклопна даска која добро дихтује (затвара).

Када се вароа пронађе у кошници, треба сачекати да се све пчеле врате – обично је то у касним вечерњим сатима. Јака друштва треба свести на два наставка, тако да све пчеле буду на рамовима. Медишни наставци се ослободе пчела и склоне. Претходно припремљени празан наставак треба оставити на подњачу и добро затворити све улазе, да се направи скоро херметичка целина. На подњачу се стави апсорбујући материјал унутар празног наставка и затвори прорез на поклопној дасци. Затим треба ставити маску, рукавице и заштитне наочаре и принети кофу с водом. Ако случајно киселина дође у додир с кожом, место треба добро испрати.

У апсорбујући материјал ветеринарским шприцем дода се 40 милиграма мравље киселине. Поклопац се враћа на место. Рамови са затвореним леглом стављају се (из плодишта) у празан наставак, без пчела, које се претходно стресу у плодиште. Када је наставак пун или је одузето све поклопљено легло, стави се поклопац и кошница добро затвори лепљивом траком или сличним материјалом. Овако припремљена и третирана кошница остави се на сунцу 90 минута, на температури висој од 15 степени.

После фумагинације рамове треба вратити у плодиште из којег су узети. Поступак се понавља за седам дана, али с рамовима који су претходно били с отвореним леглом. Упијена мравља киселина уништава крпеља на одраслим пчелама после враћања рамова у плодиште, смањује популацију гриња и омогућује даљи несметан развој пчелиње заједнице. Отпадање вароа се проверава дневно или једном недељно. Ако 14 дана после последњег третирања отпадне више од пет вароа дневно, третирање треба поновити.

Рукавице и другу опрему после употребе треба опрати.

С. Поробић

Добро јутро број 543 – Јул 2017.