Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Када воћњаци и баште на зрело замиришу

Када воћњаци и баште на зрело замиришу

470

Природа понекад заборави на календар па, уз ред топлог сунца, пошаље и ред хладне кише, за коју се у народу каже да је злата вредна. Тако, статистика бележи да је у појединим годинама баш јун и најкишовитији месец. Било како било, наш народ воли овај месец, чак му и тепа. Тако га у различитим крајевима од миља зову и трешњобер, сјенокос, црвеник, черешњар… Јун је једно од својих имена добио и по цвету мирисне и медоносне липе – липањ.

Повртњак

Током јуна за бербу пристижу грашак, купус, рани кромпир, ротквице, разне салате, крајем месеца и рани парадајз, младе тиквице, боранија, лук сребрњак а саде се купус, кељ, карфиол, келераба за јесењу, односно, зимску потрошњу.

 У овом месецу сади се и празилук.

 Почетком јуна могу се сејати и купусњаче на њиви (директна производња из семена), или у отворене леје, када се за 30 до 40 дана добије расад за садњу у јулу.

 Посејане и посађене биљке ваља редовно штитити од болести и штеточина и неговати јер стабло и листови парадајза, паприке и плавог патлиџана тек започињу раст после садње.

 Баштовани хобисти, који у свом врту гаје пуно различитог поврћа, често и ендемичног, комшијама мало познатог, још увек беру цветове артичоке, секу изданке шпаргле и главице коморача.

Виноград

У младом винограду уклањају се површинске жиле и калеми се на зелено, а током зелене резидбе остављене ластаре треба везати за коље.

 У родним виноградима ради се такозвано друго сечење, када се проређују гроздови и бобице код стоних сорти. Тада се и провлаче ластари између жица. Ако нема кише, ваља заливати винограде.

 Младу лозу, али и засаде у роду, редовно треба штитити од болести, првенствено пламењаче, пепелнице и зеленог ботритиса, а по потреби и грожђаних мољаца.

 Не дангубе ни подрумари. Произвођачи црних вина сада настављају да их филтрирају.

Гљиве

Сакупљају се смеђа гнојштарка, сиви јарчић, пирга, преслица, благва, бисерка, ливадски шампињон, куштрава сунчаница, сунчаница, брашњача, јаблановача, лажна лисичарка.

 Све се сакупљају у посебне кесе, обележе и код куће суше или користе у исхрани.

Пчелињак

Витална друштва треба припремити за ливадску и остале паше.

 Узгој младе и замена старе матице, као и умножавање пчелињих друштава, велики су послови који чекају сваког ревносног пчелара.

 У приобаљу већине река у овом периоду цвета амфора или багремац који је богата паша. Његов полен је црвене боје, па не треба да се пчелари уплаше ако у кошницама виде нектар боје розе вина.

Лековито и зачинско биље

Домаћице на окућницама редовно уз леје поврћа посеју или расаде понеки грмић лековитог биља. Најчешће су то босиљак, мајоран, нана, жалфија, мајчина душица, селен, целер лишћар… Све су то вишегодишње биљке и у јуну их ваља редовно „шишати” и сушити за зиму.

 Сакупљачима лековитог биља саветујемо да се припреме и „крену у походе” на црвени глог, горку детелину, ситницу, булке, бели слез, боквицу, боровницу, брезу, брусницу, бухач, а у природи има и бунике, дан-и-ноћи, дивизме, добричице, белог глога, хајдучице, исландског лишаја, питомог кестена, јагода, јагорчевине, кантариона, кичице, мртве беле коприве, крушке, купине, малине, матичњака, нане и мајчине душице који расту на пропланцима, као и невена, нара, ораха, пелина, плућњака, русомаче, рутвице, раставића, различка, црног слеза, суручице, татуле, камилице, турцињака, велебиља, вирка, вранилове траве, жаворњака.

Воћњак

У овом месецу воћари треба посебну пажњу да поклоне заштити стабала од болести и штеточина, придржавајући се препорука регионалне прогнозне службе за заштиту биља. Ваља имати на уму да се ранозрело воће – трешње, вишње, јагоде, малине и друго јагодасто воће, бере и да се не сме прскати.

 Земљиште у воћњаку треба одржавати чисто, уклањати коров, а обавезан посао је и зелена резидба, посебно младих воћака. 

 Ово је време када вичнији воћари могу да раде прстеновање грана.

 Заливају се и загрћу младари у матичњацима вегетативних подлога.

 Ако дуже нема кише, ваља залити и воћке које су понеле богат род, да им се помогне да одрже квалитет плодова све до бербе.

 У јагодњацима треба уклонити живиће и старо лишће, а на окућницама или у мањим засадима јагоде окопати и малчирати, како би се сачувала влага за летње врућине.

 Код раних сорти малина, чим се оберу, треба уклонити леторасте који су донели род, младе по потреби проредити, привезати уз жицу и наставити с негом и заштитом.

Зеленило

У овом месецу раскошним цветовима баштоване обрадују божури и већина сезонског цвећа, посејаног или расађеног пролетос. Да би остали лепи и гиздави, прецветале цветове треба редовно уклањати.

 Да би током лета и јесени врт красили прелепи цветови гладиола, луковице треба садити сукцесивно. Ако то до сада нисте урадили, први дани јуна су последњи рок за садњу.

 Свенуле цветове с украсног шибља такође треба уклонити, да га не руже и не буду погодно место на којем ће се развијати гљиве, проузроковачи трулежи.

 Прецветале цветове ружа – једноцветних или вишецветних, такође треба уклонити. Режу се заједно с прва два пара листова испод цвета, а рез треба да буде 3 до 5 милиметара изнад следећег пупољка. С многоцветних ружа, чији су цветови распоређени групно, у гроздовима, треба уклонити сваку цваст чим је завршено цветање.

 Јун прија и кактусима. Пасиониране одгајиваче обрадоваће бујнијим растом и богатијим цветањем. С порастом температуре повећавају се и захтеви за водом. Не сме се заборавити да се они заливају у раним јутарњим сатима.

 Да би остао леп и уредан, травњак треба редовно косити и, ако нема кише, и заливати.