Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ КАКО ЧУВАТИ ВИШКОВЕ И РЕЗЕРВЕ ПОВРЋА: Трап, фрижидер, или?

КАКО ЧУВАТИ ВИШКОВЕ И РЕЗЕРВЕ ПОВРЋА: Трап, фрижидер, или?

423
Farmer woman holding wooden box full of fresh raw vegetables. Basket with vegetable (cabbage, carrots, cucumbers, radish, corn, garlic and peppers) in the hands.

Мали или већи вишкови поврћа, преостали из вегетације или циљано набављени за зиму, чувају се на различитим местима, а где – то зависи од много чинилаца. У становима избор места је сведен на оставу и фрижидер, и ту се не могу чувати све врсте које ће се током зиме користити у исхрани. Најчешће се чувају по џачић лука, кромпира, ораха и лешника, ређе цвекла, зелен, целер и остало кртоласто поврће. За стварање већих залиха нема ни потребе, јер су готово у сваком комшилуку маркети, пиљарнице, пијаце…

Пише: Светлана Мујановић

У селима је ситуација већ другачија. У домаћинствима, у чијим баштама се произведе пуно поврћа, грехота је за зиму не сачувати све што претекне у вегетацији. Тамо је и већи простор, па је избор места за „зимовање“ свих вишкова шаролик. Фрижидер и остава су „десна рука“ свакој домаћици, али већи вишкови се чувају у подрумима, шупама, траповима… Важно је да се поврће на тим местима може несметано прегледати и благовремено избацити натруло, како би преостали плодови што дуже сачували виталност.

Коме (не) прија етилен

Место на којем ће се преко зиме поврће чувати треба да је ушушкано, да у њему температура не падне испод нуле, како се не би смрзнуло. Такође, пази се да она не буде ни висока, јер се одржавањем ниских температура смањује губитак влаге и спречава увенуће поврћа, успорава развој микроорганизама који изазивају трулеж и смањује се синтеза етилена, који такође у великој мери утиче на квалитет ускладиштеног поврћа.

Да подсетимо. Етилен је безбојни гас који биљке редовно синтетишу и који убрзава сазревање, иницира појаву и јачину боје, али и убрзава омекшавање плодова, губитак хлорофила у зеленим ткивима, тј. жућење и губљење боје. Због њега се на салати појављују тамне флеке, жути цваст броколија, шаргарепа постаје горка.

Етилен редовно упијају купусњаче, лиснато поврће, пасуљ, шаргарепа, грашак, паприке, патлиџан и краставац, па ово поврће ваља чувати подаље од плодова који емитују етилен – диње, парадајз, печурке и готово све врсте воћа. Кромпиру и луку етилен помаже да не проклијају, па их је пожељно складиштити у близини поврћа које емитује етилен.

Најбољи зимовник и како га одабрати

Велике количине етилена у затвореном простору обично потичу из заражених, оштећених и плодова који сазревају, те је због тога од велике важности да се просторије у којима се чувају вишкови поврћа редовно проветравају и проверава здравствено стање ускладиштених плодова.

У овом месецу сви вишкови поврћа су уклоњени из башта и смештени у трапове, оставе, шупе. Али, дешава се да у први мах за сваку врсту није одабран баш најбољи зимовник. Да би сво поврће, претекло из вегетације и остављено за зиму, остало што дуже витално, није касно ни да му се сада промени адреса.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us