Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Како да препознате родне гранчице приликом резидбе

Како да препознате родне гранчице приликом резидбе

12040

У воћњацима широм Србије у току је „зимска“ резидба. Како не би долазило до грешака у орезивању потребно је знати које су родне а које неродне гранчице, које носе генеративне а које вегетативне пупољке.

Све гранчице у круни воћака деле се на родне и неродне, што зависи од врсте пупољака које носе. Прве имају тзв. генеративне, цветне или мешовите пупољке, из којих се образују цветови и плодови са листовима и у неповољним условима гајења и при лошој агротехници могу да буду неродне. Друге гранчице носе вегетативне пупољке, из којих се образује скелет круне.

Код јабучастих воћних врста постоји неколико врста родних гранчица. Прстенасте, познате и као наборите родне гранчице, дуге су један до три центиметра. Образују се на гранама старим две до три године. Када се налазе на двогодишњој грани дају најквалитетније плодове.

Круте или копљасте родне гранчице израсту 5-15 центиметара и на врху имају родни пупољак. Од наборитих грана се разликују по томе што пострано носе вегетативне пупољке. Танке и лако савитљиве родне гранчице познате су као вите. Израсту 15-30 центиметара и обично на врху имају родни, а са стране лисни, ређе дрвни пупољак. Код неких врло родних сорти јабуке и крушке и бочни пупољци могу бити родни, поготово при врху гранчице. Према наводима стручњака родност појединих сорти у многоме зависи од присутности ових гранчица, због чега их треба остављати приликом резидбе. Током појединих година оне могу да буду основни носиоци родности.

Дуге родне гранчице у појединим годинама могу да дају значајан род код неких сорти. Дуге су 30-50 центиметара. Род се налази најчешће у бочним пупољцима, али и на врху летораста. Родни колачи су главни носиоци родности код аутохтоних сорти јабуке. То су кратка, рачваста задебљања у виду гука, која се обично образују на местима на којим су се у претходној вегетацији налазили плодови. Услед појачаног прилива органске и минералних материја ка плодовима, долази до задебљања на гранчици. Могу на себи да носе набориту или дужу родну грану.

Сложено родно дрво настаје разгранавањем старог родног дрвета, прстенастих, крутих и витих родних гранчица. На врло малом простору се у таквим случајевима јавља гранање са доста пупољака. Ово је типична појава код старијих или слабо резаних воћака. У условима када је резидба нормална оваквих гранчица је врло мало и обрнуто.

Р.Д.Ј.