Насловна АРХИВА KALANHOJA BOGINJA SUZA: Biljka zanimljivih cvetova

KALANHOJA BOGINJA SUZA: Biljka zanimljivih cvetova

1217
Foto: Pixabay

Kalanhoja je sukulenta koja se uglavnom gaji kao sobno cveće. Odlikuju je tamnozeleni sjajni listovi i dugotrajni cvetovi živopisnih boja, koji unose vedrinu u svaki prostor. To nam je potvrdila i Novosađanka Julkica Martinov, i naglasila da se sve češće može videti i na balkonima i terasama prizemnih kuća i višespratnica.
Ova cvetnica (Kalanchoe biossfeldiana) poznata je i kao boginja suza. Po legendi, rođena iz suza zaljubljene boginje, pa se zato poklanja kao simbol ljubavi i odanosti. Brojne vrste ove zanimljive sukulente, koja se svrstava u familiju krasula, rastu u suptropskim i polutropskim regionima od Arabijskog poluostrva do južne Afrike. U Evropu je donesena s Madagaskara u prvoj polovini 20.veka. Dostiže visinu od dvadesetak centimetara. Tamnozelene sjajne listove svakih petnaestak dana treba brisati vlažnom krpom. Prvobitna boja cvetova bila je samo crvena, a sada se na tržištu cveća mogu naći i prelepe ružičastih, belih, boje ciklame i žutih cvetova, koji izbijaju iz lisnog pazuha.

Foto: Pixabay

Na kratkim su drškama gusto poređani iznad listova. Odgovara joj svetlo mesto i temperatura oko 15 stepeni. Dobro podnosi centralno grejanje, jer joj odgovara suv vazduh. Posebno je lepa zimi jer unosi vedrinu tokom hladnih i tmurnih dana. Idealna je sobna biljka i za sve one ljubitelje cveća koji imaju malo slobodnog vremena ili ponekad zaborave na svoje sobne biljke. Ne traži često zalivanje, jer čuva vlagu u listovima: dovoljno je svakih 12 do 15 dana zimi, ili sedam do deset dana tokom leta, odnosno po potrebi – kad je zemlja u saksiji suva, ali nikako preko listova i cvetova.

Kalanhoja je biljka kratkog dana, što znači da rast završava i počinje da stvara pupoljke krajem godine, u novembru i decembru, a zatim sledi vreme cvetanja. Kratki dani se mogu i veštački stvoriti ako se mesto gde se biljka nalazi zamračuje 16 sati dnevno, a samo osam sati izlaže svetlosti u periodu od šest nedelja. Kada se pojave pupoljci iznosi se na svetlo mesto i započinje zalivanje i prihranjivanje đubrivom za kaktuse.

Uveli i precvetali cvetovi kalanhoje redovno se uklanjaju, a kad biljka precveta, treba je orezati, pa presaditi u saksiju za jedan broj veću od prethodne.
Razmnožava se iz semena ili reznica. Pošto je za razvoj biljke iz semena potrebno ido deset meseci, mnogo brže se dobija mlada biljka iz reznica koje se otkinu s biljke u proleće i leto, pa ostave jedan dan na suncu da se rez sasuši. Sade se u čist pesak i ostave na vlažno i svetlo mesto, gde se brzo ukorene, za dve-tri nedelje, bez hormona za ožiljavanje. Mogu se ožiliti i u vodi, a zatim zasaditi u zemlju iz cvećare pomešanu s 15 procenata peska.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 544 – Avgust 2017.