Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Kapriciozna ciklama, vredna truda

Kapriciozna ciklama, vredna truda

870

Tekst i foto: Biljana Nenković

Kad zavladaju sivi i hladni dani, svoj kutak najbolje ćete ulepšati nežnim bojama i cvetovima. Ciklama (Cyclames) jedan je od omiljenih izbora. Uz dobru negu, ovo cveće krasi domove širom sveta u kasnu jesen i zimu. I u Srbiji je omiljena sobna biljka koja cveta od novembra do aprila, a ponekad i do juna.

Ciklama je rod od oko 23 vrste višegodišnjih biljaka, koje pripadaju porodici jagorčevina. Poreklom je iz mediteranskih krajeva i može da se gaji i u bašti, ali i kao saksijsko cveće.

Simbol iskrenosti i želje za pomirenjem

Potiče iz Male Azije, a ime je dobila od grčke reči Kiklos, što znači krug, jer su njeni cvetni štapovi spiralno uvijeni. Kao poklon simbolizuje iskrenost ili želju za pomirenjem. Uzgaja se zbog visećih cvetova s pet savijenih latica i otvorom, često prošaranim tamnijom bojom. Nije otporna na mraz. Raste u visinu 10 do 20, a u širinu 15 do 20 centimetara.

Uspešno gajenje počinje još prilikom kupovine, kada treba izabrati biljku koja ima zdrave listove i mnogo pupoljaka, a u novom domu potrebno joj je mnogo svetlosti, ali ne i direktnog sunca. Važi za izbirljivu kapricioznu damu među cvećem, koja trud bogato nagrađuje.

Poznavaoci hortikulture smatraju da je ključ uspešnog gajenja i održavanja ciklame „iskopirati“ njeno prirodno okruženje koliko god je to moguće. Ovo cveće voli temperaturu koja noću nije niža od 5, a danju najviše 10 stepeni, ali samo u toku cvetanja. Saksije treba staviti blizu osvetljenog prozora na jugoistočnoj, istočnoj ili zapadnoj strani. Može se staviti između dva prozorska krila u samom prozoru.

Ako je temperatura previsoka, biljka će početi da žuti, a cvetovi će brzo nestati. Ako ciklamu stavite na zasenčeno mesto, listovi će, takođe, brzo požuteti, a cvetne drške će se izdužiti i postati savitljive. Dakle, odgovara joj svetlo mesto zaštićeno od jakog podnevnog sunca, kao i umerena temperatura.

Nega po preciznom receptu

U vreme cvetanja, ciklamu treba zalivati odstajalom vodom, a optimalno bi bilo četiri puta nedeljno. Bujniju biljku s više cvetova i listova potrebno je zalivati svakodnevno. Najbolje je vodu sipati u podmetač, a kada se ona ocedi, prosuti višak vode, kako je biljka ne bi upijala. Prihranjuje se tečnim đubrivom za cvetnice na oko tri do četiri nedelje, osim u periodu mirovanja.

Ciklama je višegodišnja biljka i redovno će cvetati ukoliko se pravilno neguje cele godine. Posle precvetavanja treba je prvog meseca umereno zalivati, otprilike jednom nedeljno. Posle mesec dana, zalivanje se proređuje na jednom u dve nedelje, a na kraju njenog mirovanja treba u potpunosti prekinuti zalivanje. Tada se ciklama ostavi da odmara mesec dana na tamnom i suvom mestu.

Posle mesec dana potpunog mirovanja, gomolj se izvadi iz saksije, odstrani se zemlja, stari listovi i trule žilice, pa se tako očišćen posadi i rastresitu zemlju. Gomolj se presađuje u dobro opranu saksiju, veću za jedan broj.

Loš cimer za zimogrožljive

Sadi se tako da trećina njegove visine viri iz saksije. Ostavi se na senovitom mestu, uz zalivanje jednom mesečno. Kada se pojave prvi listovi, biljka može normalno da se zaliva i tada je treba premestiti na svetlije mesto. To je ujedno i najlakši način da razmnožavate ciklamu u svom domu, umesto da stare biljke bacate i svake godine kupujete nove.

Kada prođe njen zahtevni kalendar, sledi uživanje. Zvuči komplikovano? Da. Kao i sve kapriciozne dame, i ona zahteva pažnju, ali nije nedostižna. Kada je kupite iz plastenika ili u cvećari, pokušajte da imitirate uslove koji su u tim sredinama bili idealni. Ako joj naglo promenite temperaturu i vlažnost vazduha, ili stavite direktno na sunce, izgubićete je, nepovratno, i to vrlo brzo.

Njena dobra strana je u tome što mnogo truda i posvećenosti nagrađuje nežnim, mirišljavim i prelepim cvetovima. Ako ste zimogrožljivi i volite zimi da vam bude veoma toplo u kući ili stanu, ciklama neće biti vaš idealni „cimer“, jer ne trpi visoke temperature, a još manje suv vazduh.

Magija, ukras, lek, afrodizijak

Veruje se da ciklama ublažava jutarnje glavobolje i migrene. Nekada se koristila i u biljnoj magiji i važila je za najmoćniji ljubavni napitak, kao dodatak vinu. Ono što ovo cveće izdvaja od drugih jeste to što je po njemu jedna boja dobila ime. Setite se da, kada naručujete haljinu ili cipele, kažete da hoćete one u ciklama boji. I dalje ne morate ništa da objašnjavate. Kada bi se izgled cvetova upoređivao s osobinama, rekli bismo da je na prvi pogled kočoperna, a da ipak liči na stidljivi šumski cvetak. Veruje se da može da izgladi svađe, posebno one između svekrve i snahe.