Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Каснији купус, уживање целе зиме

Каснији купус, уживање целе зиме

264

Каснији купус, познат и као зимски купус, може се садити средином лета како би се дозволило довољно времена за сазревање пре хладнијих температура. Да би се добио што већи принос купуса неопходно је парцелу ваљано припремити и нађубрити, јер ово поврће воли богата земљишта. Као други усев гаји се после стрнина или раног поврћа, и чим се њива ослободи, после обраде ваља унети минерална ђубрива. За купус се бирају парцеле на којима постоји могућност да се усев наводњава.

Ево неколико корака за садњу касног купуса:

Припрема тла: Изаберите добро дренирано тло, богато органском материјом. Уклоните све корове и раскрчите површину.

Сетва семена: Можете започети узгој касног купуса унапред у посудама или директно посејати семе у врт. Ако користите посуде, посадите семе у посуде 6-8 тедана пре планираног датума садње. Ако сете директно у башту, посадите га на дубину од око 1 цм.

Размак садње: Оставите размак од око 45-60 цм између сваке биљке, како би имале довољно простора за раст.

Садња садница: Ако користите расад, пресадите их када су биљке високе око 15 цм. Касни купус се расађује када расад има пет-шест добро развијених правих листова. Ископајте рупу за сваку биљку, поставите биљку у рупу и лагано је притисните како би се тло придржавало корена. Биљке се, дан пре чупања, обилно залију, а сутрадан прво поткопају и подигну лопатом, заједно са земљом на корену. Затим се све прегледају, почупају кржљаве и нетипичне, све сложе у гајбе са поквашеном сламом, и сутрадан тако однесу до парцеле и расађују.

Саде се дубље ного што су биле у леји, обично до котиледона. Земља око жила се добро сабије да се истисне ваздух. Расађује се на растојање 50–60 цм у реду и 60–70 цм између редова, а то одређује оруђе за међуредну обраду. Оптимални рок за расађивање касног купуса је од 20. јуна до 20. јула. Већ дан-два после расађивања корен почиње да се обнавља и тај процес траје петнаестак дана. Иако све биљке нису добро укорењене парцеле се морају залити: први пут већ после расађивања и три-пет дана касније.

Наводњавање: Одржавајте тло равномерно влажним, али не претерујте с водом. Купус воли влажно тло, али превише воде може проузроковати труљење корена.

Ђубрење: Додајте компост или гнојиво, богато кисеоником при садњи, како бисте подстакли раст. Касније током сезоне можете применити ђубриво с високим процентом калијума како бисте подстакли формирање главе купуса. За пројектовани принос од 125 тона по хектару треба обезбедити 625 килограма азота, 188 фосфора и 650 кг калијума. Трећина азота и по две трећине фосфора и калијума уносе се пред обраду, а с остатком се усев прихрањује пред наводњавање.

Заштита од штеточина: Да би се спречила појава корова и покорице у току вегетације земљиште ваља чешће међуредно плитко обрађивати и окопавати, све док се не склопе редови. Пазите на штеточине попут лисних ваши, купусних гусеница или пужева. Примените одговарајуће методе контроле штеточина, како бисте одржали биљке здравим.

Берба: Касни купус обично сазрева после 90-120 дана. Берите купус када главе буду чврсте и чврсто упаковане.

И. Р.