Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Кластер хибриди парадaјза

Кластер хибриди парадaјза

280

Гаје се углавном у пластеницима и беру у гроздовима, што појефтињује производњу, а плодови, њих пет до седам на грани, једнаких као јаје јајету, појединачно теже од 130 до 160 грама.

Биолошки цветови се оплоде истовремено, спроводни снопићи све плодове истовремено и уједначено снабдевају хранивима, те они подједнако напредују. Тако за бербу буде истовремено спремна читава грана. Плодови постижу црвену боју и пре технолошке зрелости, па су већ од момента бербе атрактивни за очи потрошача. Може дуго да стоји у амбалажи, у маркету, на камиону, где дозрева без великих губитака масе, а задржава чврсту покожицу као када је убран. Бере се са петељком и читавом граном што је и атрактивно за потрошаче, а у ово време када су сви опседнути опашношћу од короне, купац је сигуран да те плодове нико пре њега није додиривао.

Повртари с искуством, а који имају пластенике с грејањем, производњу „темпирају тако да берба почиње у априлу и, како где, траје целе године. Кластер хибриди не захтевају ништа посебно, не извољевају ни у чему, па ни у хранивима. Не сме се заборавити да количина и избор хранива за исхрану код свих хибрида зависе од висине објекта и технологије производње. Сваки метар висине стабла даје 12 до 15 кг плодова, за које треба и одговарајућа количина хране. Једина разлика између класичних и кластер хибрида је у томе што се у време зрења код кластера додаје мало више калијума јер је на њима пуно плодова који истовремено добијају црвену боју.

На нашем тржишту може да се набави семе посебних хибрида парадајза у кластер типу и то с плодовима црвене и пинк боје покожице. Типови црвене боје покожице плода, а за производњу на земљишном супстрату, су šah-mat, ferman, kessie, filinta, quantum, atabeef и avatar. У пинк боји покожице, такође на земљишном супстрату, код нас се успешно могу производити каранфил и Pink vave.

Р.Д.Ј.