Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО КОМБИНАЦИЈЕ МЕДА И ЛЕКОВИТОГ БИЉА: Рецепти за сваку бољку

КОМБИНАЦИЈЕ МЕДА И ЛЕКОВИТОГ БИЉА: Рецепти за сваку бољку

1417

Благотворна својства меда и лековитих трава нико не може да оспори. Њихову ефикасност признају и научници и лекари, те их често препоручују за јачање имунитета, очување општег здравља организма и као помоћ у терапији различитих здравствених тегоба.

Бројне су врсте меда, а свака од њих разликује се по саставу и лековитим састојцима. Веома је важно знати како га правилно комбиновати са лековитим биљем. Представљамо неке могућности.

Багремов мед

Има пријатан, лаган укус и мирис цвета багрема, а садржи око 36  глукозе. Одлично је окрепљујуће средство, а препоручује се у случају несанице, болести гастроинтестиналног тракта, бубрега и респираторног система. Такође, поседује и седативно својство.

За лечење акутног и хроничног гастритиса: помешати 1 кг багремовог меда са 250 мл сока од боквице и 150 мл сока од алоје. Узимати по једну кашику три пута дневно, пола сата пре јела. Мешавину чувати у фрижидеру.

Обољења јетре: кувати две кашике суве цикорије у 5 дл кључале воде два-три минута. Склонити са шпорета и оставити да се охлади. Затим процедити и додати две кашике багремовог меда и једну кашичицу јабуковог сирћета или лимуновог сока. Пије се топло током дана, без ограничења.

Болести бубрега: помешати 200 г сока од лимуна и 200 г багремовог меда и чувати у фрижидеру. Узимати по једну кашику три пута дневно, пола сата пре јела.

Липов мед

Веома је цењен због изузетно пријатног укуса. Најчешће се употребљава у терапији прехладе, јер делује антибактеријски и подстиче искашљавање. Помаже у лечењу бола у грлу, ларингитиса, бронхитиса и бронхијалне астме. Такође, чува срце и ублажава симптоме болести бубрега, жучи и гастроинтестиналног тракта. Може да се користи и у лечењу гнојних рана, опекотина, екцема, запаљења млечних жлезда и других упалних обољења.

Прехлада: помешати 1 килограм липовог меда, једну шољу ситно исецканих листова алоје, 1 дл маслиновог уља, сок од два лимуна и једну кашику полена. Узимати три пута дневно по једну кашичицу мешавине растворене у једном децилитру топле воде.

Кашаљ: нарендати бели лук и додати липов мед (у размери 1:1). Пре спавања узети једну кашику уз чашу топле воде.

Чир на желуцу: свеж корен чичка самлети у машини за месо, истиснути сок и помешати га са липовим медом у размери 1:1. Мешавину оставити да стоји у флаши 21 дан на топлом месту и затим је процедити. Пије се по једна кашика три пута на дан 30 минута пре јела.

Сунцокретов мед

Често се меша са другим врстама меда. Садржи више уља од других врста. Користи се у лечењу грипа, грознице, артериосклерозе, бронхијалне астме, неуралгија и болести гастроинтестиналног тракта и срца.

Против прехладе и грипа: помешати 100 грама сунцокретовог меда са соком од једног  лимуна. Узимати по потреби.

За искашљавање: прелити једну кашику уситњених листова боквице са 2 децилитра кључале воде и оставити поклопљено да одстоји пола сата. Процедити и додати 30 грама сунцокретовог меда. Узимати по једну кашику три пута дневно.

Против алергија: помешати пола килограма сунцокретовог меда са 150 грама цејлонског цимета и оставити поклопљено да одстоји на хладном месту три дана. Узимати свако јутро по једну кашичицу мешавине, пола сата пре доручка.

Ливадски мед

Добија се од нектара разног ливадског биља. Најкомплекснији је и садржи највише витамина. Одлично је антимикробно и антигљивично средство. Због садржаја витамина, ливадски мед треба узимати у време јесењих и пролећних прехлада, јер помаже у лечењу респираторних обољења. Осим тога, регулише рад дигестивног тракта, благотворно делује на јетру и бубреге, а посебно се препоручује срчаним болесницима.

За лечење грипа: помешати пола килограма ливадског меда са три кашике наренданог корена ђумбира. Узимати три пута дневно по једну кашичицу мешавине, растворену у чаши топле воде.

Уринарне инфекције: помешати пола килограма ливадског меда са 200 грама самлевеног плода бруснице, две кашике цимета и пет испасираних ченова белог лука. Узимати по једну кашичицу мешавине три пута дневно, пре јела.

За мршављење: помешати 500 грама ливадског меда са 150 грама наренданог корена рена и соком од два лимуна. Помешати и оставити да одстоји у фрижидеру два дана. Узимати по једну кашику мешавине растворене у шољи топле воде, пола сата пре доручка.

Мед од кестена

Мед од питомог кестена је карактеристичног, помало горког укуса. Има добра антимикробна својства. Користи се у лечењу гастроинтестиналних и бубрежних болести.

Болести бубрега: прелити две кашике  хајдучке траве са 2 децилитра кључале воде и оставити поклопљено да одстоји један сат. Процедити и помешати са две кашике меда од кестена. Пити четири-пет пута дневно по једну ракијску чашицу.

Гастритис са појачаном киселином: помешати по 20 грама ланеног семена, плодова коморача, корена сладића, цветова липе, листова нане. Две кашике мешавине прелити са 0,5 литара  кључале воде, кувати 10 до 15 минута, оставити да одстоји један до два сата. Процедити и додати мед од кестена у размери 1 кашика на 200 милилитара чаја. Пије се топло по 10 до 150 млилитара три пута на дан, сат и по до два пре јела.

Шумски мед

Овај мед потиче од медне росе или медљике са различитих врста листопадног и четинарског дрвећа. Захваљујући богатом минералном саставу, шумски мед се користи за јачање срца и целокупног организма као и за подизање нивоа хемоглобина у крви. Препоручује се и реконвалесцентима.

За јачање крви: помешати 500 грама шумског меда са 200 грама самлевених семенки коприве. Оставити да одстоји у фрижидеру 48 сати, а затим узимати три пута дневно по кашичицу .

За јачање имунитета: помешати 500 грама шумског меда са 150 грама ситно исецканих младих борових иглица и оставити да одстоји на хладном месту 21 дан. Узимати по једну кашичицу мешавине, два пута дневно, пола сата пре јела.

Д. Радивојац

Добро јутро број 561 – Јануар 2019.