Насловна САВЕТИ СТРУКА КОНФЕРЕНЦИЈА О МЕХАНИЗАЦИЈИ У ПОЉОПРИВРЕДИ: Kако обезбедити новац и шта нуде механизатори

КОНФЕРЕНЦИЈА О МЕХАНИЗАЦИЈИ У ПОЉОПРИВРЕДИ: Kако обезбедити новац и шта нуде механизатори

939

У иришком селу Ривица 19. фебруара одржана је конференција под називом „Како обновити механизацију и опрему“. Организатор је било Српско удружење младих пољопривредника – СУМП.  Окупили су се пољопривредници из целе Србије како би, како кажу, добили потребне информације о томе како обезбедити новац и које иновације, цене и услове нуде механизаторске куће.

Јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје за инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства за набавку новог трактора у 2020. години Управа за аграрна плаћања објавила је 6. јануара. Пољопривредници захтев могу поднети до 29. маја. Подстицај се остварује на основу прихватљивих трошкова инвестиције за набавку новог трактора снаге мотора до 60 киловата и утврђују се у износу од 50 одсто од вредности реализоване прихватљиве инвестиције умање за износ средстава на име пореза на додатну вредност, односно у износу од 65 одсто од ове вредности у подручјима са отежаним условима рада у пољопривреди. Максималан износ подстицаја који пољопривредник може да оствари је 800.000 динара.

– Наша очекивања су била да ће у прва два месеца бити поднето мање захтева у односу на каснији период. То није неуобичајено јер је потребно време да пољопривредник купи трактор, региструје га и так онда нама поднесе захтев за подстицаје. Услови које је потребно испунити да би се захтев уопште поднео је да пољопривредник мора имати регистровано активно пољопривредно газдинство. Други услов је да је купио трактор и да нам достави сву потребну наведену документацију коју и сами продавци пољопривредних машина већ имају спремну и дају је пољопривредницима. Уз захтев доставља се и уверење да су измирили порезе. Оно што је неопходно знати је да трактор мора бити домаће производње, рекла је овом приликом Биљана Петровић, директорка Управе за аграрна плаћања.

Борис Ћоровић, руководилац службе продаје и маркетинга ФПМ  Агромеханика указао је на велике разлике у пословној години у којој има субвенција за куповину пољопривредне механизације и оних када подстицаји изостану.

-Основна идеја код овог конкурса је да се националним мерама помогну пољопривредници који не могу да задовоље критеријуме ИПАРД програма. У нашој фирми број увезених трактора од наших добављача из Индије од 7. јануара је дуплиран, конкретно оних марке Солис чији модели су од 26 до 75 коњских снага са погоном на четири точка и воћарских трактора са ужим трагом точкова. Сви модели трактора могу се кубити са или без кабине. Када постоје субвенције од стране државе воћарске тракторе продајемо највише, нагласио је Ћоровић.

Породица Пејовић из Сечња  на свом пољопривредном газдинству узгаја јагоде и трешње. За прикључну механизацију Борис је, као млади пољопривредник, конкурисао у ресорном министараству, а покрајински јавни позив искористиће да дође до новца за заснивање сточарске производње јер, како каже, жели да настави традицију предака.

-Воћарством сам у нашој породици почео да се бавим ја. Подигао сам савремене засаде трешања јер модерна технологија много значи у садашњој производњи. Од механизације сада ми је најпотребнија прикључна – фреза и атомизер и за набавку новца за њихову куповину сам и конкурисао. За сада не планирам куповину трактора јер смо недавно купили полован који нас одлично служи. Конференције на којима добијамо неопходне информације, попут ове о могућностима набавке механизације за нас су веома значајне, рекао је Пејовић.

Овакви скупови, који се одржавају почетком године, пољопривредницима много значе како би се упознали са програмима мера републике,  покрајине и ИПАРД програма али и кредитним линијама банака и државних фондова, као и остваривање контаката са механизаторима, сагледавање новина и цена, потврдио је и Миленко Јовановић из Лаћарка.

-Моја породица на 60 хектара се бави ратарством, узгајамо свиње и прерађујемо месо. Пре 10 година просечна старост наших трактора била је 25 година. Сада немамо ни једну машину која је направљена у 20 веку. Сви трактори су „млађи“ од 10 година. Добрим делом смо обновили пољопривредну механизацију. Остало је још неколико машина које планирамо да купимо у наредне две године. Да није било подстицаја и добрих кредитних линија не бисмо успели да обновимо механизацију у оволикој мери, рекао је овај млади пољопривредник.

Ђорђе Раковић, директор Гаранцијског фонда Војводине нагласио је да запослени у овом фонду јако добро знају да није лако доћи до нове пољопривредне механизације и да су банкарски кредити често неповољни за пољопривреднике.

-Управо из ових разлога Гаранцијски фонд учествује на оваквим скуповима како би представили кредитне линије за које можемо давати гаранцију. Наша прва кредитна линија, којом је и основан Гаранцијски фонд,  управо је намењена набавци пољопривредне механизације и са њом гарантујемо средстства за набавку све пољопривредне механизације- трактора, комбајна и прикључака са роком отплате до 10 година, грејс периодом од годину дана и висином кредита до 250.000 евра. Сви остали услови могу да се договорају са пословним банкама, казао је Раковић.

Кроз аграрни буџет АП Војводине у предходне три године издвојена су значајна средства  и са тим темпом настављено је и у овој години, изјавио је Вук Радојевић, покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство и истакао да овај секретаријат пре свега подржава мала и средња пољопривредна газдинства кроз набавку све опреме потребне за унапређење пољопривредне производње.

Ј. Бајшански