Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Краљица се враћа на престо

Краљица се враћа на престо

392

Најстарија и некада најраспрострањенија аутохтона сорта шљиве у Србији окупила је до сада 50 произвођача у Удружењу Црвена ранка. Њихова мисија је повратак краљице шљиве у домаће воћњаке и заштита аутентичности шљивовице, која је изворно и настала од аутохтоне ранке.

Удружење Црвена ранка је заживело 2012. године на Гледићким планинама, у засеоку који се зове Ракија. У домаћинству породице Вељовића из Краљева, нове генерације затекле су старе засаде ранке и почеле њено оживљавање. За десетак година постојања, од почетних десетак чланова, удружење данас броји преко 50 воћара и заљубљеника ранковаче.

За три године 20.000 црвењаче

Почетна идеја Вељовића била је обнављање засада под овом аутохтоном сортом, затим унапређење и развој туристичких, еколошких и тржишних услова и заштита интереса произвођача. Задатак им је био и да се за прве три године засади 20.000 садница ранке широм Србије.

Тај циљ је остварен, али је постигнуто и много више од тога. Сви млади воћари који желе да праве квалитетну ракију, а таквих је све више, долазе, интересују се и саде ранку. Они који су имали неке друге сорте, сада траже црвењачу. Број стабала црвене ранке у Србији и даље је релативно мали. Такорећи на нивоу статистичке грешке у односу на број стабала осталих сорти. Међутим, такав податак није обесхрабрујући. Напротив! Људи данас поново уче о њој. Процес је био спор, али је почео и то је најважније. Били смо на ивици да изгубимо аутентично благо. Данас се о ранки и ракији од ње све више прича, а колико сутра све више ће се гајити – каже Дејан Вељовић.

Нестала је у селу настанка

У селу Гледић на 500 метара надморске висине Дејан и његова супруга Драгана данас брину о 3.000 стабала ранке. Нека стабла су већ била затечена на имању Драганине мајчевине и од њих су настале нове саднице. Заселак је некада живео од ракије, па није чудо ни што се зове Ракија. Пре Другог светског рата у забаченом, планинском крају свих осам домаћинстава је гајило шљиву и пекло ракију.

Ракију су тада трговци у караванима одвозили са Гледића и сва је прављена од ранке. После рата људи су отишли из овог краја. Производња ракије прешла је у оквире индустрије, а примат су преузеле друге, хибридне сорте. Шуме су прогутале старе засаде. Остало је било тек понеко стабло, од којих смо произвели прве саднице и тако је почела прича о враћању краљице ракијске шљиве на заслужени престо – каже Вељовић.

Вељовић је мишљења да је ранка наша најзначајнија шљива за производњу ракије. Уједно, она је најроднија сорта. Препознаје се под именом даросавка, јер постоје индиције да је настала у селу Даросава код Аранђеловца. Међутим, тамо је више нема. Зову је још и рановача, шумадинка, црвењача и дреновка.

Ранке данас има код нас у свим крајевима земље. Не можемо да кажемо да је потпуно нестала. Међутим, то су запуштени воћњаци. Старији људи одавно не могу да брину о њима. Ранка је настала на овом поднебљу, рана је сорта.

Не воли једносортне засаде

Ранка је искључиво ракијска сорта и српска шљивовица је изворно настала од ње. Препознатљива је због тврде коштице која је слепљена уз месо, која у ферментацији и приликом печења не пуца, али даје специфичан укус ракији. Ту ракију једноставно не можете да не препознате. Чак и ако се у друге ракије стави, она ће знатно поправити квалитет и осетиће се њен шмек. Крајем прошле године направили смо специјалну серију купаже са ранком од 300 јединствених нумерисаних флаша. Свака је јединствена и не постоји нигде више. У неким боцама су дестилати стари близу 30 година. Најмлађи дестилат је десет година – каже Дејан Вељовић.

Ранка неће родити у једносортним засадима, јер има стерилан полен. Потребне су јој друге сорте за опрашивање. Најчешће су то остале ракијске сорте попут метлаша, црношљиве или трноваче. Могу да послуже и претежно засађене чачанска родна или стенлеј, зато што се време њиховог цветања подудара са црвеном ранком. Цвета неколико дана пре пожегаче.

– Формирали смо растилиште, односно расадник. Саднице добијамо од изданака и гајимо их до фазе када су спремне за сађење. Сви заинтересовани осим садница добијају и савете и упутства о гајењу. О њој такође треба бринути, као и о свакој другој сорти. Има крте гране које се ломе под теретом рода или од ветра. Није имуна на априлске мразеве, па је треба заштитити – додаје Вељовић.

Ранка за разлику од пожегаче успева и на сиромашнијем земљишту. Релативно је отпорна на гљивичне болести. Даје јајаст, средње-крупан плод са воштаном превлаком. У зависности од локалитета стиже за брање крајем јула и у првој половини августа. Лако се размножава изданцима. Пре вађења изданака треба проверити да стабло није заражено шарком. Ако није, после опадања лишћа од здравог стабла треба узимати изданке.

За добијање квалитетне ракије од ранке боје ћилибара требало би испоштовати неколико важних правила. Најпре, плодови морају бити зрели, а температура када се шљиве купе што већа.

Купе се само оне шљиве које су добре за јело. Обавља се анаеробна ферментација, фракциона и двострука дестилација. Ферментација у дрвеним кацама траје од 21 до 25 дана. Потом, кљук препечемо у бакарним казанима и тако добијамо меку ракију. Она се затим препече и ставља у дрвену бурад на одлежавање следећим редоследом: три месеца у новим храстовим бурадима, шест месеци у бурадима средње старости и на крају у старим храстовим бачвама. Одлежавање не сме бити краће од 18 месеци. Шумадинка има раскошан буке што је врло тешко постићи и надамо се да ће у фото финишу, како каже наш професор Никичевић, победити и виски – каже Дејан Вељовић.

Код хибридних сорти коштица пре убацивања у казан мора да се извади, како би се избегла киселост и присуство метанола због њеног пуцања. Црвена ранка је изузетак, јер њена коштица не пуца. Коштица не само што не пуца, већ даје терпентност, укус домаће ракије.

Пише : Биљана Ненковић

Фото: Биљана Ненковић и приватна архива Удружења

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.