Насловна ВЕСТИ Креће највреднији ИПАРД позив до сада – за инвестиције у пољопривреди 6,6...

Креће највреднији ИПАРД позив до сада – за инвестиције у пољопривреди 6,6 милијарди

313

Управа за аграрна плаћања објавила је измене правилника о Мери 1 ИПАРД програма, што значи да ће врло брзо бити расписан и дугоочекивани, највреднији ИПАРД јавни позив до сада. Реч је о позиву за подношење захтева за одобравање ИПАРД подстицаја за инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава, то јест за набавку нове механизације, изградњу фарми, објеката за складиштење, опремање воћњака, винограда, пластеника… За то је из ИПАРД фонда на располагању 6,6 милијарди динара.

Када се позив распише, биће отворен три месеца. Позив ће обухватити широк спектар инвестиција за које се из ИПАРД фонда може добити подршка до 65 одсто или до 70 одсто за улагања у планинским подручјима. Највећи износ подршке је 700.000 евра, за секторе воћа, поврћа, осталих усева, грожђа, до милион евра за секторе меса, млека…

Право на ИПАРД подстицаје за изградњу фарми имају носиоци пољопривредних газдинстава, предузетници, привредна друштва и земљорадничке задруге уписане у Регистар пољопривредних газдинстава.  Дакле, могу да конкуришу и предузећа – микро, мала и средња, под условом да имају регистрована газдинства.

Недавно је дошло до четврте измене ИПАРД ИИ програма након чега је уследила и јуче објављена измена правилника за Меру 1.

Између осталог, промењена је дефиниција која се односи на младог пољопривредника, према којој је млади пољопривредник особа млађа од 40 година у тренутку подношења захтева за одобравање пројекта. Тако млади потенцијални ИПАРД корисници, који би у моменту подношења захтева били на граници од 40 година старости, нису више у ризику да у току администартивне обраде захтева остану без додатних пет одсто ИПАРД подршке.

Измена правилника односи се на објашњење када је нека инвестиција започета. У случају када је започета инвестиција у изградњу објекта која није део ИПАРД захтева за подршку, подносилац захтева ће бити у обавези да достави привремену ситуацију са грађевинском књигом за изведене радове или налаз овлашћеног судског вештака грађевинске струке, који садржи утрошак радова и материјала за изведене радове. На овај начин, потенцијални корисници ће моћи кроз ИПАРД програм да остваре подршку и заврше инвестицију коју су започели из других извора финансирања.

Такође, измена правилника обухвата измењену Листу прихватљивих трошкова, која је у децембру 2020. године потврђена од стране Европске комисије, чиме је проширена могућност подршке за инвестиције које до сада нису биле на Листи прихватљивих трошкова.

С. Г.

Извор: Агросмарт

Фото: Јасна Бајшански