Насловна АРХИВА КРПЕЉИ: Борба и ван сезоне

КРПЕЉИ: Борба и ван сезоне

Фрушка гора је због климатских, биолошких и хидролошких особина једно од жаришта крпеља у региону, а распрострањени су најчешће у рубним подручјима шума, у слоју жбунова, ниског растиња и подручјима високе траве

760
Фото: Pixabay

Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине обезбедио је новац за израду студије о ефикасном смањивању популације крпеља на Фрушкој гори, а такође ће у сарадњи с Националним парком и Покрајинским заводом за заштиту природе у наредном периоду спровести и конкретну акцију, којом би се смањио број ових инсеката на еколошки безбедан начин. Процене су да је велик број фрушкогорских крпеља заражен узрочником лајмске болести. Национални парк „Фрушка гора“ у понуди има велики број излетишта и добро обележених планинарских и пешачких стаза, које нуде бројне могућности за квалитетан активни одмор. Међутим, боравак у природи носи и ризик да излетници буду заражени болешћу коју преносе крпељи. Ови штетни инсекти познати су као вектори мноштва зоонотских, тј. преносиоци су паразитарног обољења, тзв. пироплазме домаћих животиња, као и бактерије из породице спирохета, Borellia burgdorferi, која изазива лајмску болест.

Фрушка гора је због својих климатских, биолошких и хидролошких особина једно од жаришта крпеља у региону, а распрострањени су најчешће у рубним подручјима шума, у слоју жбунова, ниског растиња и подручјима високе траве. Још осмадесетих година прошлог века утврђено је да је сваки трећи крпељ с овог подручја заражен, а неки последњи подаци упозоравају на то да би број заражених могао да иде чак до 80 одсто. Стога ће се о сузбијању фрушкогорских крпеља убудуће водити рачуна у континуитету, истакнуто је у Покрајинском секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине. Овај инсект спада у пауколике ектопаразите из реда Ид`одида, поткласе Ацарина. Дели се на тврде (породице Nuttalliellidae и Idxodidae) и меке (породица Argasidae). Најчешће борави на врху високих трава, где чека пролазак животиња и људи на које се после идентификације мирисом закачи помоћу посебних кука на предњим ногама. Идентификација се дешава уз помоћ посебних хеморецептора који реагују на хемијска једињења у ваздуху. Помоћу њих, крпељ препознаје угљендиоксид, млечну киселину, амонијак, као и бутанску киселину, која је препознатљива код свих сисара. Реагује и на светлосне промене (тамно-светло), као и на вибрације. Његов убод је безболан, те је неопходно после боравка у природи прегледати кожу целог тела. Уколико се не уклони, овај паразит дуго остаје на „домаћину“.

Крпељ живи неколико година и пролази кроз четири стадијума – јаје, ларва, нимфа и адулт (одрастао). Сваки стадијум траје око годину дана, при чему се он у сваком храни само једном, увећавајући се и неколико стотина пута. Ларва, нимфа и адулт хране се крвљу животиња и људи. Резервоар инфекције су животиње, и то најчешће ситни глодари. Крпељи су активни почетком пролећа, све до позне јесени. Осим у трави, бораве на лишћу, грмљу, нижем дрвећу до метар и по висине. Овом инсекту у просеку треба шест сати за проналазак убода, а један до два сата да пробуши кожу. Да би дошло до заразе, потребно је 10 сати да сише крв. Шансе за обољење су мале, под условом да се уклони с тела у року од 24 сата. Убод је углавном неосетан, јер он у пљувачки садржи природни анестетик. Овако може да остане непримећен, исисавајући крв колико му је потребно и онда да оде. Од тог тренутка мирује до следеће сезоне, када прелази у виши стадијум. Одрасли инсекти полажу јаја и тиме се њихов животни циклус завршава. Следећег пролећа из јаја се легу ларве и успоставља се нови циклус.

Фото: Pixabay

ПИРОПЛАЗМОЗА КОД ЖИВОТИЊА

Најопаснија болест коју крпељи могу пренети животињама је пироплазмоза или бабезијаза. Назив бабезијаза потиче од врсте микроорганизама протозоа бабезија, које уништавају црвена крвна зрнца и изазивају анемију. Као и код човека, од изузетне важности је правовремена дијагноза болести. Свака прележана пироплазмоза оставља последице на унутрашње органе животиње и посредно јој скраћује жи вот. Симптоми су слабост, повишена температура и тамнија мокраћа. Успешност лечења и ниво трајних оштећења јетре директно зависе од (благовремене) дијагнозе и клиничког третмана.

ЛАЈМСКА БОЛЕСТ

Од зараза које крпељи преносе у Европи, за људе је најопаснија лајмска болест коју изазива бактерија Borrellia burgdorferi. Болест коју ова бактерија изазива пролази без икаквих последица, уколико се лечи у раном стадијуму. Почетни знак лајмске болести је црвени осип који се проширује по кожи. Осип не изазива свраб и бол, а може и да нестане сам од себе непримећен, уколико се налази на делу тела коју оболела особа не може да види. Десетак дана после инфицирања почињу симптоми који указују на грип: главобоља, малаксалост, бол у зглобовима и мишићима, грозница итд. Ако се не дијагностикује и не лечи на време, јављају се озбиљније тегобе артритис, хронично отицање зглобова, оштећење периферног нервног система, док у 8 одсто случајева долази до поремећаја рада срца. Такође, могућа је појава менингитиса и енцефалитиса који се могу препознати по укоченом врату, заборавности, конфузији, грозници и преосетљивости на светлост. Болест се успешно лечи антибиотицима, без последица.

КРПЕЉНИ МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИС

Крпељни менингоенцефалитис (КМЕ) је узрокован вирусом крпељног енцефалитиса, који преносе крпељи рода Idxodes persulcatus и Idxodes ricinus, а најчешће се клинички представља као менингоенцефалитис. Болест је се зонског карактера, јер је актуелна у пролеће и лето. У европским жариштима, сезона може трајати и дуже, те се јавља још један талас епидемије у јесен. Најчешће су погођене особе које долазе у додир с крпељом професионално или туристички, проводећи време на ливадама и шумским пределима. Природни резервоар болести су шумски глодари и птице, а новија истраживања доказују да су и велике дивље животиње носиоци вируса. И крпељ може бити резервоар, који уз то што остаје дуго заражен, преноси вирус на следећу генерацију. Вирус се преноси после угриза крпеља, али и путем ингестије (пијења) млека. Време од заразе до појаве првих симптома траје 8 до 14 дана. Болест се развија у две фазе. Прва се јавља код скоро свих болесника са симптомима сличним грипи општа слабост и невољност, повишена температура, главобоља, повраћање, болови у целом телу. После ове фазе која траје око пет дана, уобичајено је раздобље без симптома, које траје 7 до 10 дана. Друга фаза почиње с нагло повишеном температуром, главобољом, укоченим вратом и повраћањем. Чешће су изражени симптоми упале можданог омотача (менингитични), а ређе они због упале мозга (енцефалитични), тј. кичмене мождине (мијелитични). Уз знакове упале централног нервног система, јављају се слабост мишића, вртоглавица и поспаност.

Болест не мора нужно имати овакав ток, већ се може јавити само прва фаза или одмах почиње с другом фазом. У најтежим случајевима долази до парализе дисања, делиријума и других облика поремећаја свести (кома), са смртним исходом. Лечење је искључиво симптоматско.

М. Волчевић

Добро јутро број 537 – Јануар 2017.