Насловна ВЕСТИ2 Кртоле кромпира чувати на засењеном месту

Кртоле кромпира чувати на засењеном месту

250

Кромпир је омиљено поврће које се узгаја у целом свету. Постоје бројне сорте ове повртне врсте које према дужини вегетације делимо на: ране, средње ране, средње касне и касне. У зависности од сорте, времена садње, примењене аготехнике и временских прилика, одређује се и моменат бербе.

Раним сортама потребно је 60 до 100 дана од сетве па до вађења кртола док је касним потребно и око 160 дана.

Период вегетације је под великим утицајем временских прилика. Вредности минималне и максималне температуре највише делују на дужину вегетацијског периода. Текућа година веома је поблематична, а изузетно топло време убрзало је дозревање кромпира.

Када је напољу изнад 28 степени Целзијуса, престаје са растом, а врели талас зауставио је његов развој у овој сезони. Такође, доста је и оног ситнијег који нема шансу да порасте. Високе температуре ће у 2021. години умањити род наведеног поврћа, посебно на лошијим типовима земљишта.

Кртоле можемо извадити из земље као младе и зреле. Оне прве могу да се ваде када биљке процветају. У зависности од сорте и услова производње, то је шест до осам седмица од ницања кромпира. Младе кртоле најбоље је употребити убрзо после ископавања. Њихов површински слој није потпуно формиран и лако се скида. Оне веома брзо губе влагу и тако им се смањује употребна вредност. Тада су и подложније појави обољења. Млади кромпир можемо чувати на хладном месту до седам дана.

Онај који ће се складиштити током зиме, требало би да буде зрео. Први знак зрелости кртола је жућење и одумирање зелене надземне масе, а површински слој је тврд. Уколико га заливате, обуставите то када вршни делови биљке почну да се суше. Кошењем надземне масе подстакнуће се дозревање, формирање површинског слоја, као и зацељивање рана. Ископавање се обавља две седмице после кошења или сушења зелене масе.

Како би утврдили да ли су спремне за вађење, најлакше је да обавите тест трљањем. Палцем руке протрљајте по кртоли. Када површински слој не може да се скине на тај начин, кромпир је зрео и спреман да се вади из земље.

Исто тако не треба ни да остаје дуго у земљишту јер губи на квалитету. Извађење кртоле што пре склонити од деловања сунца. Када су изложене светлости постају зелене и горке због стварања соланина.

Пре складиштења, кромпир је потребно осушити. То ће се најбоље урадити када се распореди у танком слоју на сеновитом месту са добром вентилацијом. Пре чувања уклоните све оштећене и оне на којима уочите губитке од штеточина и симптоме обољења. Овакав кромпир најбоље је одмах потрошити. Поврће складиштите на сувом и хладном месту. Оптимална температура на којој би требало да се чува је 5°Ц.

Не складиштите га заједно са воћним врстама. Јабуке испуштају гас етилен који ће стимулисати превремено формирање клица на кртолама, а што доводи до њиховог пропадања.

Извор: Агроклуб.рс

Фото: Pixabay