Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ КРУШКА НА СТО НАЧИНА: Сластан залогај који лечи тело и душу

КРУШКА НА СТО НАЧИНА: Сластан залогај који лечи тело и душу

423
Ready-made dessert of baked pears, dor blue cheese, nuts and honey Restaurant menu. Top view.

Када припеку летње врућине и бербе сустижу једна другу, домаћице почну да размишљају како то обиље из воћњака сачувати за зиму. Размењују се рецепти, траже нови, занимљивији, пушта се машти на вољу. У том летњем изобиљу, шаренилу мириса, укуса и боја, у овом месецу почасно место припада крушки.

Да се ово воће користи у исхрани од древних времена, сведоче и стари римски списи у којима су пронађени рецепти за припрему крушке с медом, што је био један од омиљених слаткиша тог времена. Постоји неколико хиљада врста крушака, а свака је другачијег облика, боје, величине и укуса. Разне сорте су доступне током читаве године, иако им је права сезона од средине августа па до краја октобра, јер добро подносе чување у контролисаној атмосфери.

Пише: Светлана Мујановић

А пре него што започнемо „упакивање“ тог драгоценог дара природе и учинка наших воћара, ваља знати шта ћемо у укусним плодовима крушака сачувати за зиму, које витамине и минерале ћемо да конзервирамо у нашој остави.

Одлаже старење ћелија

Плод крушке је изузетно богат хранљивим материјама, садржи све витамине који су неопходни људском организму: А, сви витамини комплекса Б попут фолата, рибофлавина и пиридоксина (витамин Б-6), затим витамине Ц, Е, П, ПП, С. Они су одговорни за исхрану коже, ноктију и косе, емоционалну стабилност, интелект и наравно, имунитет. Ово воће је богато антиоксидансима који су заслужни за заустављање прераног старења ћелија и утичу на њихову регенерацију.

Крушка обилује влакнима која нормализују варење и убрзавају метаболизам, па се препоручује особама које су на дијети. Плодови ове воћке садрже 85 посто воде и свега 58 калорија на 100 грама, обилују минералима као што су бакар, гвожђе, калијум, манган и магнезијум и бројни микроелементи. Сматра се и да крушке изазивају најмање алергија од свог воћа, па их лекари често препоручују као сигурну алтернативу у припреми оброка за особе склоне алергијама. Такође, садрже и минерал бор, који је људском телу потребан ради бољег усвајања калцијума, што ову воћку чини јаким савезником у борби против артритиса, реуме и остеопорозе.

Занимљиво је такође да крушка садржи више пектина од јабуке. Одличан је извор дијеталних влакана која лековито делују на пробавни, а затим и на кардиоваскуларни систем. Због лековитог деловања антиоксиданата глутатиона, смањују и ризик од појаве можданог удара. Слатко је воће и врло брзо отклања глад, а истовремено даје снагу и потребну дневну енергију. Због велике количине калцијума, крушка се највише препоручује деци и младима. Садржи и сорбитол који је користан за јачање зуба.

Чистач јетре, бубрега и крви, и замена за аспирин

Бројна стручна научна истраживања потврдила су да крушка има благотворан ефекат на панкреас, чисти јетру и бубреге, а регулише и холестерол у крви. За варење фруктозе из крушке није потребан инсулин, те се препоручује дијабетичарима. Код вртоглавице и повећаног замора многи људи ће посегнути за кафом или енергетским пићем које је изузетно нездраво, а не знају да је довољно појести једну крушку. Наиме, фолна киселина из овог воћа ће разбудити организам боље од било којег енергетског пића или кафе и нормализовати крвни притисак. У народној медицини крушка се некада, када нису постојали аспирини, користила за скидање повишене температуре, а за то је довољно попити велику чашу свеже исцеђеног сока од крушке.

У лековите сврхе, осим плода, користи се и лист крушке који се суши на промаји и од њега се припрема чај против кашља, упале грла, промуклости, дијабетеса, а повољно делује и на слузокожу црева. Чај од листа крушке користи се за растварање камена у бубрезима, смањује болове и пецкање при мокрењу код инфекције бубрега и бешике, лечи упалу зглобова, па се користи као додатно средство за ублажавање тегоба проузрокованих реумом, или хеликобактеријом која напада желудац.

У ово време, када зрелих плодова крушака има у сваком маркету, пијаци, воћњаку на окућници или мањем засаду на селу, домаћицама саветујемо да укућанима припреме неку слатку или слану ђаконију, за одмах, или за зимницу и окрепљење током хладних дана кад природа мирује.

Крушке са сиром

Лепе, здраве зреле крушке се очисте, преполове и одстрани им се средина са семенкама. Затим се нарежу на танке кришке, премажу мајонезом и ставе у чинију за послужење. Преко њих се наренда тврди сир и украсе се зеленом салатом и тракама слатке црвене паприке, тако да све има изузетно декоративан изглед.

Печене крушке

Одабере се више плодова крушака, што зависи од потребе домаћинства, пажљиво се оперу и издуби им се средина. Не љуште се. Ако су јако крупне, могу да се преполове и очисте. Поређају се у посуду у којој ће се послуживати, средина се затим напуни сецканим, не млевеним, орашастим плодовима, по свакој крушци покапа која кап меда, и стави у рерну да се испеку. Испечене могу да се украсе слатком павлаком, шлагом, џемом од крушака…

Крушке с целером

Спремају се од 200 г корена целера, две велике крушке, пола шоље киселе павлаке, 50 до 100 г орашастих плодова и мало кристал шећера, по укусу. Корен целера се очисти и ситно наренда, а крушке ољуште и нарендају на крупно ренде. Све се стави у чинију за послужење, измеша и зачини киселом павлаком, шећером и поспе ситно исецканим орашастим плодовима.

Сушене крушке

Идеална су, здрава грицкалица за зимске дане. Одаберу се лепи, здрави, зрели, али не и презрели плодови. Оперу, не љуште се, преполове, избаци се „нејестива“ средина са семенкама, затим се плодови исеку на кришке дебљине око два мм, ставе у дехидратор и суше на средњој температури (до 60 степени). Суве, охлађене кришке се чувају у поклопљеним теглама у сувој просторији.

Пудинг од крушака

Спрема се од пола килограма крушака, пола литра млека, једне шољице гриза, два јајета, 50 г маслаца, 100 г кристал шећера (по жељи), две кашике орашастих плодова, зрна грожђа без семенки, соли по укусу. Прво се у млеку скува гриз и прохлади. У њега се постепено додају маргарин, жуманца, грожђе и насецкани ораси. Све се измеша и дода се снег од беланаца. Укључи се рерна на средњу температуру, а у посуду за печење се ређају, по слојевима, припремљена смеша свих састојака, ситно сецкане крушке и тако наизменично док се не утроши сав материјал. Стави се у рерну и пече док се не згусне и сви састојци скувају.