Насловна АРХИВА ЛЕКОВИТИ ЋУРАНОВ РЕП: Расте и у нашим шумама

ЛЕКОВИТИ ЋУРАНОВ РЕП: Расте и у нашим шумама

5077
Фото: wikipedia

Међу најпопуларније шумске печурке убраја се и ћуранов реп (Trametes versicolor). Ова гљива у букетима обраста пањеве или старо и мртво дрвеће у скоро свим листопадним шумама. Може се видети у разним нијансама плаве, сиве, смеђе и црвенкастосмеђе боје, које су сложене у концентричне кругове сличне репу ћурана, по чему је и добила име.

Ћуранов реп спаде у групу чврстих гљива полипоруса, за разлику од шитаке која има меко плодоносно тело, укусно у разним јелима. То нам је потврдила Мирјана Пјевић из београдске еколошке организације „Чувари блага“, и нагласила да су у истој групи ганодерма, труд и сличне печурке, али је ћуранов реп много нежнији. Од давнина се користи у традиционалној кинеској медицини, за лечење различитих болести, укључујући и канцер.

Хемијски састав и лековита својства ове печурке испитивали су научници у Кини, Јапану и Сједињеним Америчким Државама, и установили да садржи ергостерол, фунгистерол, тритерпеноиде, полисахариде… Спречава развој тумора и делује на рад јетре и слезине, пре свега када се користи у превентивне сврхе. Антибактеријска својства ћурановог репа огледају се у продуженом деловању антибиотика.
Полисахарид ПСК добијен специјалним поступком из мицелије, делује на туморе када се примењује с другим лековима, укључујући традиционалну хемиотерапију и радиотерапију, па знатно продужава живот пацијената. Сузбија вирусе и подстиче стварање интерферона у организму.

Ћуранов реп препоручује не само традиционална, већ и званична медицина у Кини, Јапану, Мексику, Канади, САД… У овим земљама постоје ињекције које се директно убризгавају у тумор, а користе се и капсуле или екстракти. Делује и на низ бактерија, а између осталих, против Ецхерицхиа цоли и Листериа моноцyтогенес, затим на квасце из рода Цандида.

Веома су значајна антимикробна својства ћурановог репа с обзиром на то да неке бактерије временом постају резистентне на антибиотике. Лек добијен из ове гљиве зауставља ХИВ инфекцију. Бета-глуканпротеини присутни у плодоносном телу ове гљиве испољавају антитуморна, антивирусна, антибактеријска, антиоксидантна и имуномодулаторска својства, док ергостерол, односно провитамин Д, делује антиинфламаторно на горње дисајне путеве, уринарни и дигестивни тракт. Разне друге активне супстанце које се налазе у плодоносном телу и мицелији ове гљиве такође имају благотворно дејство против многих других тегоба и болести као што су, између осталих, дијабетес, реуматизам, повишене масноће у крви.

Код нас се ћуранов реп користи за припремање лековитих напитака и чајева. Сакупљене гљиве могу се сушити у рерни на нижој температури, дехидратору или у сушари. Пошто их нападају разни инсекти, пре сушења треба их држати 24 часа у замрзивачу. Добро су осушене кад им листићи пуцају. Тада се уситне и чувају у стакленим теглама, на сувом и тамном месту. Лековити напитак припрема се од 20 грама ћурановог репа који се кува у литру воде петнаестак минута, а пије кад се прохлади. Посебно је лековит ако се уместо воде пије током целог дана, бар два месеца. Чај се прави од исте количине гљива и два литра воде и кува док течност не уври на половину. Пожељно је да се попије неколико шољица чаја током дана.

Д. Радивојац

Добро јутро број 542 – Јун 2017.