Насловна АРХИВА ЛЕТЊА ПАША ЈОШ ТРАЈЕ: У крајевима где је било кише

ЛЕТЊА ПАША ЈОШ ТРАЈЕ: У крајевима где је било кише

680
Foto: Pixabay

Често се може чути, посебно од оних који стационарно пчеларе, да у августу паша престаје или је веома оскудна. Међутим, они који селе кошнице не мисле тако, већ и овог августа одлазе на подручја на којима је током јуна и јула било макар мало кише. То су пространства под ливадским травама, неузорана стрништа прекривена белим босиљком, области дуж река и канала где расту ритске траве, а у шумама медљика. Ако је паша добра, подстаћи ће матицу на полагања јаја, а пчеле на неговање легла, што омогућава успешан развој друштава за наредну сезону.

Искоришћавањем помоћне (тихе) паше у ово доба године количина легла у кошници и без прихрањивања повећава се за 50 одсто. А значајно је да што већи број пчела које улазе у зиму потиче управо из јаја положених током августа.

Ливадска паша траје дуго, понекад и месец и по, па се могу добити велике количине квалитетног меда. Ројеви и матична друштва у којима је дошло до изројавања, стварају квалитетно саће, млеч, полен, матице… Ове и друге специфичности ливадске паше треба искористити на најбољи начин.

Foto: Pixabay

С цветова белог босиљка пчеле могу да сакупе и до 200 килограма меда по хектару и много полена. Најбоље успева на пшеничним пољима Војводине, Тамнаве, Мачве, Поморавља… Мед је светложут и без мириса. Брзо кристалише и постаје тврд, а тада побели.

Медљика, или медна роса, јесте слатка материја која се периодично појављује на листовима зимзеленог и листопадног дрвећа, најчешће на бору, јели, смреки, храсту, питомом кестену, липи… Стварају је лисне ваши, које рилицом буше лист и сахарозу из сокова претварају у грожђани и воћни шећер. Пчеле сакупљају медљику и прерађују је у мед медљиковац. Ова врста меда, за разлику од цветних, садржи много више минералних материја. Одличан је за људску исхрану и веома цењен, али није погодан за презимљавање пчела. Наиме, садржи знатне количине несварљивих материја, које су узрок обољења и пролива, па може угинути много радилица, а неретко страда и цело друштво.

П. Цветковић

Добро јутро број 544 – Август 2017.