Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Летња сетва шаргарепе

Летња сетва шаргарепе

443

Задебљали корен шаргарепе има високу биолошку и хранљиву вредност, али и најразличитије употребне вредности. Kористи се sвеж, за припрему варива, као додатак супама, чорбама, у индустрији дечије хране, за цеђење и справљање биолошки високовредних сокова. Може да се замрзава – сам или у комбинацији сa другим поврћем, убацује сe у туршију, може да се дехидрира… Због повишеног садржаја специфичних етеричних уља, минералних материја и витамина, користи се као зачин или додатак јелима.

Ситнији корен, оштећен приликом вађења или испуцали задебљали корен и одговарајућа маса листа, изузетно је квалитетна сточна храна – у исхрани тркачких коња, живине, птица, говеда и свиња, а све због због високог садржаја каротеноида, посебно β-каротена-провитамина витамина А, шећера – сахарозе и глукозе, и минералних материја.

А да би се све благодети могле користити, потребно је да се посеје у право време. Јун је оптималан рок за сетву биљака које ће се трошити током јесени и зиме.

Земљиште квалитетно припремити

Ово поврће производи се искључиво директном сетвом семена на стално место. Шаргарепа је биљка умереног климата, с умереним захтевима према условима успевања, те због тога успешно може да се производи у пролећној, летњој и предзимској сетви. Сетва у летњем року почиње по скидању претходног усева, најчешће после раног кромпира, грашка, салате, спанаћа, зимских лукова, јечма, пшенице. У зависности од ослобођених парцела, директна сетва може да почне већ у мају, а наставља се јуну, с тим да је ваља завршити најкасније до половине јула, због екстремно високих температура које отежавају клијање и ницање, а смањује се и ефикасност хербицида.

Тражи добро припремљено земљиште фине мрвичасте структуре, идеално равно да би могла да се обави прецизна сетва. Зависно од типа земљишта, дубина сетве је на лакшим земљиштима 2,0-2,5цм, а на тежим 1,5-2,0цм, јер јој је семе врло ситно (у једном граму налази се 800-1.400 семенки). Због тога се великим произвођачима препоручује да сеју калибрирано семе које има високу биолошку вредност. У пољским условима од 100 посејаних семенки може се очекивати 60 добро развијених биљака. Сетва је на равној површини или на гредицама, с тим да и један и други начин има предности, али и недостатака. За идеално припремљено земљиште потребно је обезбедити 1,5-2,5кг сортног семена по хектару.

Корови највећи непријатељи

Од мера неге примењује се ваљање – истовремено са сетвом или после ње, међуредна обрада у три четири наврата све док биљке не склопе редове, прихрањивање и заштита од корова, болести и штеточина. Осим наведених мера, у летњој сетви посебно је корисно наводњавање. Доња граница оптималне влажности земљишта је 70 процената пољског водног капацитета. Заливна норма, после сетве до појаве котиледоних листића, износи око 10-15,мм. У почетним фазама брже расту листови, и то траје до појаве трећег-четвртог листа. Затим почиње да се развија задебљали корен, те је то време да се заливне норме повећавају на 20-30мм. Број заливања зависи од типа земљишта, количине и распореда падавина. Шаргарепа захтева сталну и умерену влажност земљишта, без значајнијег колебања.

Семе овог поврћа у производним условима дуго ниче, стога је важно на време и квалитетно усев заштитити од корова, који у повољним условима знатно брже ниче. Они се у усеву шаргарепе могу уништавати с неколико веома ефикасних хербицида, с тим да су званично код нас регистрована само два – “афалон” и “фусиладе”. Од болести јављају се пепелница, пегавост лишћа, трулеж корена и стабла, слузаста трулеж корена, палеж лишћа, а од штеточина мрквина мува, лисне ваши, земљишне штеточине и нематоде.

Таб. 1. Сузбијање корова у мркви хербицидима

Време применеАктивна материјаНазив препаратаКг-л/ха
Пре сетве, уз инкорпорацијуТрифлуралин“Трефлан 48 ЕЦ”2,0 л/ха
После сетве, а пре ницања мрквеЛинурон (450 г/л) Линурон (500 г/кг) Линурон (450 г/л) Пендиметалин (330 г/л) Алахлор (480 г/л) Метолахлор (960 г/л) Флурохлоридон (250 г/л)“Лирон течни” “Афалон” “Афалон течни” “Стомп 330 Е” “Лассо” “Дуал Голд 960 ЕЦ” “Рацер”2,0 л/ха 2,0 л/ха 2,0 л/ха 4,0-5,0 л/ха 4,0 л/ха 1,0-1,4 л/ха 2,5 л/ха
После ницања мрквеЛинурон (450 г/л) Линурон (500 г/кг) Флуазифоп-п-бутил (125 г/л) Флуазифоп-п-бутил (150 г/л)“Лирон течни” “Афалон” “Фусиладе супер” “Фусиладе форте”1,5 л/ха 1,5 л/ха 2,0 л/ха 0,8-1,3 /ха

У последњих неколико година, поједини произвођачи код нас постижу завидне резултате применом најновијих технологија гајења, уз мало већа улагања. Приноси по јединици површине крећу се на нивоу од 40-50т/ха. У интензивној производњи у систему кап по кап на гредицама у условима фертигације приноси достижу и 60-80, а често, род буде тежак и читавих 100т/ха.

Проф. др Жарко Илин