Насловна АРХИВА Lincura prija srcu i želucu

Lincura prija srcu i želucu

1248

Biljka lincura ima latinsko ime Gentiana lutea, a njeni drugi narodni nazivi su encijan, genicijana, sirištara, srdačica, srčanik, ravan, ravet. Bez obzira kako je zovu, svi je veoma cene. Izuzetno je dobra za stomak, umiruje želudačne tegobe praćene grčevima, potpomaže bolje varenje hrane, jača organizam, čisti mokraćne kanale, izbacuje crevne parazite i još mnogo toga. Naročito je cenjen recept za čaj od lincure.

Lincura najčešće raste grupno na pustim mestima, među grmljem, kao i na planinskim pašnjacima i livadama. Može da se prepozna po lepim zlatnožutim cvetovima, koji su spratno poređani na stabljici. Ona je trajna biljka, visoka i do 1,5 metara, s jakom šupljom i uspravnom stabljikom, na kojoj su smešteni naspramni, u dnu stabljike sedeći, široki, a prema vrhu duguljasti listovi, s podzemnim debelim i jako razgranatim korenom. Za koren lincure kažu da može da doživi i 60 godina.

Najbolja je sa Zlatibora

Treba je tražiti na krečnjačkom tlu planinskih pašnjaka ili pored grmlja na višim planinskim obroncima i u dolinama, na brdskim proplancima, a uspešno raste i među kamenjem i na planinskoj crnici. Nalazimo je i na škriljastim i granitnim zemljištima. Lincura sa Zlatibora u svetu je posebno poznata, i smatra se za jednu od najboljih.

U lekovite svrhe koristi se duže od dva milenijuma, mada je njen hemijski sastav upoznat tek u prošlom veku. Ali zato, u 2. veku pre nove ere, ilirski vladar Gencij lincuru je preporučivao kao lek protiv kuge i tako trajno ostao upamćen kroz latinski naziv ove biljke. Zbog nekontrolisanog branja nakon Drugog svetskog rata, skoro do istrebljenja, danas je lincura zakonom zaštićena. Zato, prilikom vađenja korena, glavu korena sa pupoljcima treba vratiti u zemlju da bi se omogućilo dalje razmnožavanje ove ugrožene biljne vrste.

Cvetovi lincure su dvopolni, rastu u pazuhu listova i prepoznatljive su žute boje, a potpuno se razvijaju tek nakon šest do osam godina vegetacije biljke. Njen plod je specifični višesemeni tobolac. Postoji više vrsta, ali biljka lincura žute boje od davnina je poznata kao izuzetno lekovita. Pomalo je oštrog i odbojnog mirisa, takođe i jakog, gorkog ukusa, i to posebno njen koren.

Pre nego što navedemo na koje se sve načine ova biljka kao lek može upotrebiti, važno je znati da ona cveta od juna do avgusta. U starim zapisima navedeno je: “Kad vam ne valja želudac ili jetra, treba piti lincurin prah u vinu, pa će se jetra očistiti, mokraća poterati, gliste usmrtiti, umiriti grčeve u stomaku i ojačati želudac“.

Nikad kuvati, samo natapati

Za lek se u jesen ili u rano proleće uzima koren lincure, i to uvek od starijih biljaka. Sveži korenovi imaju prilično neprijatan miris, dok je miris osušenih aromatičan. Treba ih brzo sušiti. Radi što bržeg sušenja dobro je koren iseći po dužini, nanizati i obesiti na prozračno mesto. Posle sušenja treba da ima žutu ili crvenosmeđu boju. Sastojci korena se nalaze u velikom broju lekova koji se proizvode u apotekama i farmaceutskoj industriji, ali je takođe izuzetno važan i u narodnoj medicini. U apotekama se uglavnom pravi ekstrakt od lincure, mešani gorki čajevi, ali i drugi preparati gorkog ukusa.

Biljka lincura jača ceo organizam, podstiče rad žlezda, daje snagu, snižava nivo holesterola, jača mišiće, oživljava od nesvestice, pomaže u slučaju klonulosti, iznurenosti i opšte slabosti, nakon preležane teške bolesti, iznemoglosti i kolapsa (tada se uzima u obliku vina, praška, rakije, čaja i tinkture). Od nje se pripremaju brojna pića i likeri, kao i čuvena rakija.

Naglašavamo da se lincura nikad ne sme kuvati, ali se može četiri do osam sati natapati u vodi i potom piti. Ovaj izvanredni napitak pomoći će u otklanjanju smetnji u varenju hrane, ali je podjednako efikasan i kod drugih zdravstvenih problema. Lincura je tzv. gorko sredstvo, pa ju je potrebno konzumirati najmanje sat vremena pre jela. Ako je u bilo kom obliku uzimate nakon jela, može izrazito nepovoljno da utiče na varenje.

Osušeni koren lincure usitnjen u prah koristi se za posipanje raznih rana, za pripremu čaja, kao začin itd. U fitoterapiji se preporučuje uzimanje samo jednog grama praška od lincure sa malo vode ili čaja, obavezno sat vremena pre jela, i to najviše do tri puta dnevno.

Još jedno važno upozorenje: osobe koje su osetljive i imaju pojačanu sklonost ka krvarenju iz nosa ili želuca nikako ne bi trebalo da uzimaju lincuru, ni u kom obliku. Konzumiranje ove biljke, koja prija srcu i želucu, preporučuje se isključivo uz prethodne konsultacije sa fitoterapeutom.

U belom vinu

Usitnjen koren lincure, 30 do 50 grama, treba potopiti u litar belog vina. Ostavi se da tako stoji deset sati, a zatim se procedi i pije po kašičica tri puta dnevno pola sata pre jela.

Čaj protiv gorušice

U dva i po decilitra hladne vode treba staviti jedan gram korena lincure da stoji četiri sata. Sat vremena pre jela treba popiti šoljicu ovako spremljenog napitka. Inače, ovaj čaj je odličan protiv gorušice, nadutosti i svih drugih bolesti želuca.

Izuzetan antiseptik

Deset grama lincure prelije sa sto mililitara 70-procentnog medicinskog alkohola – ovako se pravi izuzetan antiseptik.

Rakija koja leči

Koren ove biljke uživa veliko poverenje u narodu. U planinskim selima na Zlatiboru, Tari, Zlataru i Goliji svaka kuća čuva malo korena lincure u rakiji, koja se daje bolesnicima koji se oporavljaju od preležane bolesti. Na obroncima ovih planina nekada davno živeo je drevni narod Iliri. Njihovom kralju Genciju, koji je ovu biljku preporučivao kao lek protiv kuge, lincura duguje svoje latinsko ime Gentiana lutea.

  A, evo i recepta za rakiju sa lincurom:

Pedeset grama korena licure prelije se litrom jake rakije prepečenice, dobro zatvori flaša, promućka i ostavi na tamnom i hladnom mestu deset dana. Nakon tog vremena procedi se i pije po jedna rakijska čašica pre jela – radi podsticanje varenja i apetita, uklanjanje nadutosti i gasova i jačanje organizma u celini. Ova rakija je praktično tinktura i veoma je gorkog ukusa. Pića koja se proizvode od fermentisanog ili destilovanog korena lincure nemaju gorak ukus.

Mešavina protiv depresije

Čajna mešavina tri biljke i to lincure – 50 grama, pelina 20 grama i angelike 30 grama, koristi se kao lek protiv depresije. Sve biljke valja pomešati, pa jednu supenu kašiku smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pet minuta. Procediti i piti pola sata pre jela tri puta na dan.